Divadlo chystá premiéru Bambilandu | E15.cz

Divadlo chystá premiéru Bambilandu

Slovácké divadlo se nebojí zkoušet hru kontroverzní autorky.

Je skandální, kontroverzní, odmítaná, ale také obdivovaná, překvapivá a neotřelá. I proto vyvolalo udělení Nobelovy ceny za literaturu rakouské spisovatelce Elfride Jelinek tolik rozporuplných ohlasů. Teď budou mít šanci nahlédnout do jejího světa i diváci v Uherském Hradišti. Slovácké divadlo sáhlo po hře Bambiland jako první v celé republice.

„Neumím si představit, že by česká premiéra mohla být jinde. Text klade velké požadavky na diváka. Měl by být bdělý, vnitřně aktivní a otevřený. Vím, že Slovácké divadlo právě takové diváky má,“ vysvětlil režisér Jiří Honzírek.

Uherskohradišťský soubor patří už řadu let k těm, které hledají neznámé texty, uvádějí hry v českých, případně světových premiérách. Tak tomu bylo třeba i u hry Toma Stopparda, Borise Viana a dalších.

„Víme, že saháme do míst, kde ještě nikdo u nás nebyl, a je to vzrušující a zároveň motivující dokázat sami sobě i divákům, že k české divadelní špičce právem náležíme. Chceme naplňovat slova někdejšího ministra kultury Pavla Dostála, který prohlásil, že Slovácké divadlo určuje krok českého divadelnictví,“ vysvětlil člen souboru Josef Kubáník. Při představení Bambiland, jehož premiéra bude 17. dubna, se na jevišti vystřídají téměř všichni herci ze slováckého souboru.

Bambiland je hrou o práci médií, o válce, invazi Američanů do Iráku i zkušenosti lidí, kteří ji zprostředkovaně sledují. Je o světě zábavy, ve kterém je válka efektní podívanou. „Je přece strašné, když si sednete na pohovku v obýváku, dáte si kávu a díváte se, jak o několik tisíc kilometrů dál umírají lidi doslova v přímém přenosu,“ zamýšlí se Kubáník. Podle něj nejde o téma, které by místním lidem bylo vzdálené. „Naši diváci jsou vnímaví a vědí, že bychom si nedovolili nabídnout jim něco, za čím bychom sami nestáli a o čem bychom nebyli přesvědčení, že je to nejlepší z nejlepšího,“ dodává Kubánik.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!