Divadlo slaví. Zváni jste i vy | E15.cz

Divadlo slaví. Zváni jste i vy

Premiéra Soudu lásky od Vrchlického odstartovala 18. října 1940 historii Horáckého divadla. To nyní slaví kulatiny a divákům zpřístupní zákulisí.

Od jara Sedmička představovala v souvislosti s blížícím se jubileem neherecké profese, bez nichž se velká divadelní scéna neobejde. Seriál nyní končí rozhovorem s ředitelem divadla Josefem Filou.

Horácké divadlo vzniklo právě před sedmdesáti lety. Jak to, že aktuální sezona má pořadové číslo už 71?
Vznik divadla je datován okamžikem první premiéry, tedy 18. října 1940. Sezonu 1940/41 považujeme za první. Aby se číslice ztotožnily, musela by být tato první neúplná sezona označena za nultou.

Co všechno v souvislosti s výročím chystáte?
Je to především den otevřených dveří v neděli 17. října a 18. října pak galavečer s názvem „Sedmdesát let Horáckého divadla a Horác 2009/10“. Ve vysílání rádia Region je již cyklus pořadů, který mapuje jednotlivá období dějin divadla. Velký kus dramaturgické práce na tomto projektu odvedl kolega herec Zdeněk Dryšl. V prodeji je také výroční publikace Horáckého divadla 2005–2010, jež navazuje na tři předchozí.

Kam všude se lidé během dne otevřených dveří dostanou?
Návštěvníci uvidí především zákulisí, které je divákům při běžném provozu zapovězeno. Nejatraktivnější je bezesporu sklad kostýmů. Divácky vděčná je také vlásenkárna a prostory hereckých šaten, dílen a malé scény. Prohlídka celé trasy trvá přibližně hodinu.

Jaký bude program galavečera?
Galavečer jsem koncipoval jako připomenutí činnosti tohoto divadla na Horácku, ne jako faktografickou rekapitulaci. Doufám, že to, co ve scénáři vnímám jako zajímavé a humorné, vyzní stejně i vůči divákům. Snad budou shovívavými arbitry.
Do hlediště jsem kromě VIP hostů, kolegů a kolegyň z divadla pozval i některé bývalé členy hereckého souboru. Svoji účast potvrdili například Jan Skopeček, dirigent Bedřich Blažek, herečky Marta Wuršerová, Marie Crhová, manželé Červinkovi, ale i herecká hvězda nedávných sezon, dnes již mladá paní Hana Tomáš Briešťanská.

Horácké divadlo zřizuje kraj. To je netypické, podobně velká divadla bývají v rukou měst. Myslíte, že se divadlo se současnou formou fungování dočká stovky?
Divadlo je příspěvková organizace a na úrovni Asociace profesionálních divadel se už delší dobu diskutuje o tom, jak by se tato forma, která v některých ohledech již nevyhovuje, mohla jednou změnit. Je to ještě běh na dlouhou trať, ale za třicet let by už mělo být jasno!

Věříte v oživení jazzových koncertů v klubu Za Oponou?
V dohledné době se to asi nepodaří. Pokud budou následovat další úsporná opatření, nemůžeme čekat, že by se financování jazzového klubu vrátilo k modelu před rokem 2009.

Kam by se měl vývoj divadla dál ubírat, co se týká dramaturgie?
Dramaturgie oblastního divadla musí ctít specifika regionu. Lidé na oblasti v podstatě nemají možnost vybrat si divadlo svého srdce – musí chodit do jednoho divadla. Divadlo zase musí respektovat sociální a geografickou skladbu publika. Strefit se do diváckého vkusu šesti tituly za sezonu je nesmírně náročné. Divadlo v Praze to má jednodušší. Může se vyprofilovat jako žánrové divadlo, které má svého specifického diváka, a ten již výběrem divadla dává najevo svůj vkus a nároky na uměleckou úroveň. Stručně řečeno – divák si může vybrat, půjde-li do Činoheráku, Ypsilonky, nebo do Národního divadla. To divák v Jihlavě a na Horácku nemůže, protože další „profi“ divadla jsou vzdálená víc než sto kilometrů.

Divadlo má i jiné než klasické využití. V suterénu funguje galerie, je příležitostnou hudební scénou. Myslíte, že by se mělo dál otvírat dalším aktivitám?
Zásadně nesouhlasím s tím, že by se snad divadlo tím, že hraje vlastní inscenace, uzavíralo! To je naopak jeho základní poslání. Po mimořádné akce, společenské večery či koncerty v sezoně jen těžko hledáme termíny. Je vidět, že divácký zájem je velký. Velice špatně bych naopak nesl, kdyby se scéna transformovala do stagiony (scéna bez vlastního souboru s programem hostujících umělců, pozn. red). Pro takový způsob produkce kulturních pořadů a společenských setkání by měl v Jihlavě zcela stačit dům kultury.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!