Dlouhé róby a pánové s motýlky. Plesová sezona je tady! | E15.cz

Dlouhé róby a pánové s motýlky. Plesová sezona je tady!

Program kladenského Domu kultury je nabitý. Plesová sezona startuje.

Pěvecké hvězdy dorazí během ledna až března do Kladna. Ne kvůli koncertu či nové desce, ale aby se staly ozdobou plesů. Tančit se tak opět bude na písničky Václava Neckáře, Dary Rolins nebo Petry Janů.
„Plesů se kupodivu krize nedotkla, naopak máme o tři bály víc,“ poznamenal manažer kladenského Domu kultury Michal Muláček. Kromě klasických plesů města či hospodářské komory přibudou plesy obou tanečních škol, které v sálech provozují taneční. „Za opravdovou lahůdku považujeme první Květinkový ples, který letošní sezonu uzavře,“ doplnil Muláček.

Šílená 80. léta v divadle

Sezonu plesů a bálů zahájí Středočeské divadlo Kladno. Už posedmé se prostory jeviště promění v pódium pro kapely a taneční parket. „Letos bude tématem rok 1989 – tedy konec „šílených“ 80. let, a to v hudbě, oblékání a samozřejmě také života v totalitě,“ naznačila program dramaturgyně Ilona Smejkalová.
Hity z té doby zahraje herecká kapela Beat či Nebeat a Generace. „Připravená je samozřejmě soutěž o nejlepší taneční pár, tombola s originálními cenami nebo divácká volenka, kdy bude možné zavěsit se do kteréhokoliv herce našeho ansámblu,“ dodala Smejkalová.

Umělci táhnou

Mezi oblíbené bály, které oslavily v Kladně už desátou sezonu, patří Podnikatelský ples Okresní hospodářské komory Kladno. Hrát bude Orchestr K-band, připravené je předtančení, vystoupení mažoretek, diskotéka Miloše Skalky. Hostem bude Václav Neckář se skupinou Bacily.
„Strategii neměníme, ples bude tradiční. Návštěvníci samozřejmě očekávají, že vystoupí i všeobecně známí umělci, takže před Neckářem jsme měli na plese například Petra Nagyho, Josefa Laufera, Naďu Urbánkovou či Yo Yo Band,“ uvedla ředitelka OHK Kladno Ivana Vášová.
Třísetkorunová vstupenka bude slosovatelná.

Město kontra Relax

O prvenství mezi bály se letos v Kladně „poperou“ patrně plesy města a rádia Relax. Hejtmanský bál, který se ještě za vedení Petra Bendla v kladenském Domě kultury konal, letos nebude.
„Snažíme se vždy přijít s něčím neotřelým, ať už to byla laserová show nebo módní přehlídka lidí se speciálními potřebami,“ řekl ředitel Relaxu Ivan Záboj. Tradiční ples spojený s patnáctými narozeninami rádia přijede oslavit Michal David či Petra Janů. „Náš ples byl zatím vždycky vyprodaný a zcela určitě patří v Kladně mezi ty nejlepší,“ dodal Záboj.
Město Kladno vsadilo na tradici s moderátorem Janem Čenským. Hlavním hostem devatenáctého ročníku bude zpěvačka Dara Rolins. „Tombola samozřejmě bude a program plesu se podobá těm v minulých letech. Lístky budou k mání začátkem února,“ uvedla mluvčí magistrátu Olga Pípalová.
Jaká bude avizovaná půlnoc v rytmu Brazilské noci, už neprozradila, na ni si budou muset návštěvníci počkat.

Labyrint se vytratil

Mezi očekávané události patřil v minulosti i ples Labyrintu. Letos z programu zmizel. „Nejsou peníze. Už loni jsme na plese téměř vykrváceli, takže letos jej neděláme. Místo toho budeme mít společenský večer v restauraci U Zlatého selátka,“ vysvětlil ředitel střediska Jaroslav Hrách. Podle něj je nabídka v Kladně příliš velká.
Přitom plesů, které tam nyní jsou, není výrazně více než v minulosti. „Za našich mladých let jsme chodili tančit do Dělnického domu, do Liďáku, později i do kulturáku. Plesy bývaly i v místě současného divadla Lampion,“ zavzpomínala důchodkyně Eva Švejková.

Studentky za princezny

Patrně nejvíc si plesovou sezonu užívají studentky, zvlášť ty, které maturují. Už v září obcházejí půjčovny společenských šatů a hledají model, ve kterém půjdou.
„Spoustu šatů máme zamluvených. Většinou jsou to zdobené, dlouhé róby, které si volí především dívky-maturantky. Po jednoduchých šatech hlad není. Je vidět, že si to dívky chtějí užít a být jako princezny,“ řekla majitelka svatebního salonu Claudia Hana Hrabánková.
Maturitní plesy ale bývají často noční můrou rodičů, lékařů i strážníků. Přestože mnozí studenti, kteří na ně dorazí, nejsou ještě plnoletí, často se na nich opijí. „My alkohol mladistvým nenaléváme, ale nedokážeme uhlídat, zda jim ho poskytne někdo jiný,“ řekl Michal Muláček.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!