DNA testy kostí udělá soukromá laboratoř | E15.cz

DNA testy kostí udělá soukromá laboratoř

Jihlavští kriminalisté požádali o spolupráci světoznámého genetika, aby jim pomohl s případem nalezených kostí v masovém hrobu u Dobronína.

Policie slibovala, že do konce října bude mít výsledky zkoumání nalezených kostí z masového hrobu na louce Budínka u Dobronína. Sedmička zjistila, že kompletní výsledky včetně testů DNA, které mají určit počet a na základě srovnání vzorků s žijícími příbuznými případně také identitu obětí, budou mít vyšetřovatelé zřejmě až někdy kolem Vánoc.

Policie se totiž rozhodla, že testy DNA nebude dělat Kriminalistický ústav (KÚ), jak je to v případě vyšetřování trestných činů pro podezření z vraždy běžné, ale soukromá laboratoř. A kdo že je tím vyvoleným? Světoznámý genetik Daniel Vaněk, který má zkušenosti s masovými hroby po celém světě. Proslavil se hlavně tím, že vymyslel metodu testování kostí z masových hrobů na Balkáně.

„Už jsem se sešel s vyšetřovatelem Laškou a čekám na to, že budu k případu oficiálně přibrán jako znalec. Ve chvíli, kdy se tak stane, budou kosti z antropologického ústavu převezeny k nám do laboratoře v nemocnici Na Bulovce,“ potvrdil Sedmičce záměr policie sám Daniel Vaněk.

Ten také poznamenal, že se byl na kosti podívat v antropologickém ústavu, a tak už ví, že z hrobu, kde měli být na konci války v roce 1945 údajně umučeni němečtí sedláci, vyjmuli archeologové ostatky minimálně devíti lidí. „V hrobu se našlo osmnáct stehenních kostí. Pokud jsou spárované, tak jde o ostatky devíti lidí, ale může jich být i víc,“ potvrdil Vaněk informaci, kterou Sedmička nedávno zveřejnila. Podle něj bude jejich úkolem odebrat minimálně devět vzorků. Bude záležet na požadavku policie. Vaněk by ale nejraději odebral vzorky DNA ze všech osmnácti stehenních kostí. „Měli bychom tak naprostou jistotu o počtu obětí,“ podotkl Daniel Vaněk.

Problém je ale v tom, kdo vlastně testy soukromé laboratoři zaplatí. Vaněk Sedmičce řekl, že je jeden test může stát kolem patnácti tisíc korun. Pokud by tedy police požádala o devět vzorků, přijdou na 135 tisíc korun. Pokud by ale chtěli mít jistotu a nechali odebrat osmnáct vzorků, bylo by to 270 tisíc korun.

Jenže kdyby testování dělal Kriminalistický ústav v Praze, nestálo by to nic, protože pro potřeby policie dělá ústav testy zdarma. „Vyšetřovatel se na nás obrátil. Napsal jsem mu, že pokud máme testy dělat, musí si kosti převzít a prozkoumat náš antropolog, abychom měli ucelenější informace o nálezu a kosterních ostatcích,“ řekl zástupce vedoucího odboru kriminalistických expertíz KÚ Roman Hradil. Po tomto dopise se už podle něj z Jihlavy nikdo neozval.

Vyšetřovatel Michal Laška nebyl několik dní k zastižení, nereagoval na telefonické hovory ani na osobní setkání, kvůli zaneprázdněnosti. Krajská policejní mluvčí Dana Čírtková Sedmičce minulý týden řekla, že policisté by měli dostat zprávu z antropologického ústavu do 15. listopadu. „Ve chvíli, kdy ji budeme mít, vydáme prohlášení, nebo svoláme tiskovou konferenci, kde informace zveřejníme,“ řekla Čírtková.
Už teď je ale jasné, že výsledky testů DNA mezi nimi nebudou.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!