Do boje, zavelí Valdštejn ve Frýdlantu | E15.cz

Do boje, zavelí Valdštejn ve Frýdlantu

Město Frýdlant přivítá už podesáté vévodu Albrechta z Valdštejna. V bitvě jeho vojsk se Švédy se utkají čtyři stovky vojáků. Kdo přijde v kostýmu, má vstup zdarma.

Vévoda frýdlantský, meklenburský, zaháňský a hlohovský, generalissimus císařských armád a viceadmirál severní a baltské flotily. Jeden z nejvlivnějších politiků a vojevůdců Evropy Albrecht z Valdštejna se o víkendu vrátí na Frýdlantsko. Na panství, ze kterého udělal ve dvacátých letech sedmnáctého století stát ve státě. Do doby třicetileté války se ponoří i celé město. Valdštejnské slavnosti každoročně navštěvují desítky tisíc lidí. „Na náměstí a v přilehlých uličkách rozbijí své stánky trhovci, v parku se ubytuje zhruba čtyřsethlavé vojsko, které uvidíme v bitvě a v průvodech, na nádvoří radnice chystáme program pro děti. Na pódiu na středu náměstí se vystřídají taneční, hudební, šermířské a divadelní skupiny,“ popsala mluvčí frýdlantského městského úřadu Alena Švejdová.
Vévoda vjede slavnostně do města v sobotu, ale soukromně bude ve Frýdlantě už od pátku. „Navštívím základní školy a na to se moc těším. Děti mě vždycky něčím překvapí,“ říká Miroslav Kněbort z libereckého sdružení Bohém, který Valdštejna představuje už od roku 1997. S jednou z nejslavnějších postav českých i evropských dějin srostl. „Možná je to i tím, že jsme se narodili ve stejný den a téměř ve stejnou hodinu,“ míní Kněbort.
Postavu Valdštejna si pečlivě nastudoval v historických dokumentech a knížkách. „Musíme být autentičtí a vtáhnout diváky do dění,“ poznamenal Kněbort. Součástí dění se mohou lidé cítit i tím, že přijdou v renesančním kostýmu. Ti pak mají vstup zdarma. Na slavnosti mohou přijít o víkendu 21. a 22. května. Začínají ve tři čtvrtě na osm ráno na frýdlantském náměstí verbováním vojáků do valdštejnského vojska.

10. Valdštejnské slavnosti, Frýdlant

21. a 22. KVĚTNA VÝBĚR Z PROGRAMU
Sobota
náměstí: 8.45 verbování, 11.00 příjezd vévody, 14.30 odjezd na bitvu, 21.00 hudba (Gnomus), 22.00 průvod městem, 22.30 ohňová show.
Mimo náměstí: 9.30 snídaně s Valdštejnem (nádvoří zámku), po celý den pořady pro děti na nádvoří radnice, 15.00 historická bitva u motorestu Daniela Neděle
náměstí 9.10 Páni z Kolína (zpěv), 12.30 divadlo (Geisslers), 16.00 nástup jednotek, 17.00 odjezd vévody. Mimo náměstí:14.00 bitva u mot. Daniela
Parkování: u bývalého Slezanu
Vstup: dospělí a děti nad 130 cm na 1 den 80 Kč, 2 dny 120 Kč, děti do 130 cm, ZTP a lidé v kostýmu zdarma

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!