Do Česka zavítá v říjnu přehlídka světové architektury | E15.cz

Do Česka zavítá v říjnu přehlídka světové architektury

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Šestý ročník mezinárodního festivalu Architecture Week Praha 2012 se uskuteční 1. až 28. října. Akce zaměřená na dopravní stavby, infrastrukturu a územní rozvoj přivede do ulic Prahy a vybraných měst České republiky ukázky světové architektury v těchto oborech. Informovala o tom společnost Czech Architecture Week.

Součástí výstav letošního festivalu s mottem „Svět v pohybu, lidé v pohybu“ bude například v Letohrádku královny Anny na Pražském hradě časová osa vývoje dopravy od jejích počátků až po současnost. Expozice bude obohacena o historické exponáty, filmy a fotografie. Pražský hrad oživí architektura na dvou místech, kromě letohrádku také v Tereziánském křídle Starého královského paláce výstavou Boris Podrecca – Architekt. K setkání budou sloužit prostory Národní technické knihovny, kde proběhnou přednášky světových osobností architektury. Do programu festivalu bude v letošním roce zařazena i řada zajímavých expozic a muzeí souvisejících s dopravou a dopravní infrastrukturou z celé České republiky – auta, železnice, letadla, lodě. Pro rodiny s dětmi bude přichystáno Muzeum lega, Muzeum stavebnice Merkur, Království železnic nebo Muzeum modelové železnice.

Cílem výstavy je představit nejzajímavější dopravní a územně-rozvojové projekty vybraných měst zemí V4 + 2 s přihlédnutím k celkové koncepci společného rozvoje a posilování územní soudržnosti Evropy. Expozice budou zaměřeny na všechny druhy dopravy, tj. železniční, silniční, vodní a leteckou a jsou vybírány na základě spolupráce s odborníky. Na výstavě jsou k vidění modely, projekční dokumentace, fotografie, které doplní audiovizuální prezentace na LCD – jak jednotlivých druhů dopravy, tak zajímavých dopravních staveb a projektů. Historické exponáty jsou zapůjčeny z muzeí a galerií v ČR, především Národního technického muzea a Oblastního muzea v Děčíně. Hlavní kurátorkou výstavy se stala architektka Radomíra Sedláková, na přípravách expozic a materiálů pro výstavu a katalogy se dále podíleli Petr Tomek, Tomáš Kolařík, Matěj Horn, Karel Klofáč, František Lehovec nebo Petr Forman.

Výstava Arch World představí dopravní stavby, developerské realizace a zajímavé architektonické projekty z celého světa. Půjde například o Velký čínský průplav či Velký panamský průplav. Ukáže práce architektů z ČR, Dánska, Estonska, Finska, Francie, Chorvatska, Itálie, Izraele, Japonska, Jihoafrické republiky, Libanonu, Litvy, Lucemburska, Mexika, Německa, Nizozemska, Peru, Polska, Portugalska, Rakouska, Singapuru, Slovinska, Španělska, Turecka, Belgie, Británie. Výstava Arch Works CZ&SK navazuje na tradici prezentace nejvýznamnějších architektonických studií z České republiky a ze Slovenska, kde se prostřednictvím maket a filmových prezentací představí nejzajímavější současná domácí tvorba studií

V Tereziánském křídle bude umístěna výstava známého rakouského architekta Borise Podreccy s názvem Boris Podrecca – Architekt. V přízemí se návštěvník seznámí s řešením veřejných prostor, kterým se Podrecca zabývá celé své tvůrčí období od profesních začátků do současnosti. V této disciplíně je považován za excelentního řešitele, skvělé uchopení makroměřítka a náročný a propracovaný detail jsou nezaměnitelnými znaky jeho přístupu. V další části se návštěvník seznámí s jeho stavbami pro rodinné bydlení (vily, rodinné domy). Rovněž zde bude promítán film o autorovi slovinské provenience: Poetika rozmanitosti, shrnující životní přístup a profesní filozofii autora. Film je opatřen českými titulky.

V Národní technické knihovně budou tradičně probíhat přednášky, v letošním roce plánují organizátoři asi osm přednášek zahraničních architektů. Účast přislíbili argentinský architekt Tristan Dieguez, italský architekt Massimiliano Fuksas, mexičtí architekti Javier Sordo Madaleno Sr. A Javier Sordo Madaleno Jr., peruánský architekt Javier Artadi, Podrecca a Albert Wimmer z Rakouska, španělský architekt Ricardo Bofill, turecký architekt Gokhan Avcioglu a z Jihoafrické republiky Stefan Antoni. Přesný program přednášek bude návštěvníkům k dispozici na www.architectureweek.cz.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video