Do ulic Opavy vyšli tříkráloví koledníci | E15.cz

Do ulic Opavy vyšli tříkráloví koledníci

Až do 11. ledna budou obcházet domácnosti na Opavsku tříkráloví koledníci. Do kasiček budou sbírat peníze pro lidi v nouzi.

Když před deseti lety začala jednašedesátiletá Marie Smolková se svými dcerami a vnoučaty koledovat v ulicích Opavy, lidé je moc důvěřivě nevítali. Dnes už je situace jiná. „Teď už se lidé ptají dopředu, kdy přijdeme a berou nás jako ty, co jim přinášejí boží požehnání. Těch, kteří schválně neotevřou, je méně než těch, jenž nás uvítají,“ říká Smolková, která pravidelně obchází byty na sídlišti kolem opavské nemocnice. Pokladničky jsou označeny
Tříkrálová sbírka pomáhá lidem, kteří se ocitli v nouzi či nelehké životní situaci. „Proto s sebou nosíme zapečetěnou pokladničku opatřenou logem charity, do které vybíráme dobrovolný příspěvek. Dárci dáváme letáček, kde se dárce dozví, na co budou peníze použity,“ doplnila Smolková.
Loni takto koledníci vybrali více než milion korun a pětašedesát procent této částky zůstalo opavské charitě. „Sedm set tisíc korun jsme použili na zkvalitnění naší pečovatelské, ošetřovatelské a hospicové služby,“ řekla koordinátorka letošní Tříkrálové sbírky Marie Gilíková. I letos peníze použijí na stejný účel. „Část peněz půjde také Dennímu stacionáři pro seniory, který sídlí na Masarykově ulici v Opavě a kam klienti denně dojíždějí. Stacionář se o ně stará v době, kdy jsou jejich blízcí v práci a nemohou se jim věnovat,“ doplnila Gilíková.
Tříkrálovou sbírku tradičně zahájil v úterý slavnostní průvod v čele s třemi králi a stejně jako loni mohou koledníci soutěžit o nejkrásnější korunku. „Rozdali jsme jim bílé korunky, které nyní mohou nazdobit. Pro výherce jsme připravili krásné ceny, a pokud nám pošlou na e-mail: gilikova@charitaopava.cz zajímavou příhodu z koledování, zveřejníme ji na našich webových stránkách,“ řekla Gilíková. Slavnostní vyhodnocení Tříkrálové sbírky s kulturním programem pro všechny koledníky a vedoucí skupinek se uskuteční 28. ledna v půl čtvrté odpoledne, v kině Mír. Odměnou pro všechny bude tradiční bruslení, které se uskuteční pravděpodobně v době jarních prázdnin.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!