Dodavatel služeb je závislý na dosažených úsporách | E15.cz

Dodavatel služeb je závislý na dosažených úsporách

Projektem roku 2009 se v soutěži každoročně vyhlašované asociací IFMA CZ stalo zavedení integrovaného facility managementu do výrobního závodu Philip Morris ČR. Už Realit č. 12/2009 informoval o tom, že hlavním dodavatelem podpůrných služeb byla společnost OKIN GROUP a že se jednalo o jeden z největších projektů na poli integrovaného facility managementu. Nyní je čas představit si tento projekt podrobněji.

Společnost Philip Morris je jedním z největších světových producentů tabákových výrobků a v roce 2007 vypsala v České republice výběrové řízení na dodavatele služeb integrovaného facility managementu pro svůj výrobní závod v Kutné Hoře. Většinu podpůrných činností měla firma již outsourcovanou, tendr měl tedy najít strategického partnera, který bude poskytování těchto činností nejen zastřešovat, ale většinu z nich také vykonávat. „Z výběrového řízení jsme vzešli jako vítězové, v prosinci 2007 začala vlastní příprava projektu a od března 2008 jsme ho postupně začali realizovat,“ popisuje celý proces ředitel pro strategický rozvoj OKIN GROUP Roman Trnka.

#####Synergie pomůže výrazně ušetřit náklady

Integrovaný facility management je podle Romana Trnky jistou nadstavbou klasického facility managementu, v jehož rámci firma outsourcuje jednotlivé podpůrné činnosti. „Philip Morris pojal tento proces komplexně a chtěl využít veškerých synergií mezi jednotlivými službami. To zajistí pouze a právě integrovaný facility management,“ pokračuje Roman Trnka. OKIN GROUP převzal drtivou většinu služeb, které přímo nesouvisejí se základní výrobní činností továrny s výjimkou ostrahy objektů.

„Velkou část služeb zajišťujeme přímo vlastními silami, část dodavatelů jsme převzali, některé vyměnili,“ pokračuje zástupce společnosti OKIN GROUP. Nejlepším důkazem toho, jak lze zefektivnit systém pomocí integrovaného FM, je porovnat starý a nový systém řízení podpůrných služeb. Zatímco dříve se museli zaměstnanci továrny obracet na několik koordinátorů služeb podle typu služby, dnes mají jediné kontaktní místo, přes které zajistí, co potřebují.

#####Kompletní zajištění služeb pro zpracovatele tabáku

OKIN GROUP zajišťuje kompletní služby údržbářské, administrativní, úklidové, odpadové, cateringové a v neposlední řadě se stará i o údržbu zabezpečovacího zařízení. Všechny tyto činnosti byly původně zajišťovány zhruba 40 dodavateli. „Celý projekt je specifický tím, že je založen na bázi hodnocení KPI a tzv. shared saving modelu. To znamená, že výše profitu OKIN GROUP má přímou vazbu na dosahovaném výkonu, resp. kvalitě a výši dosažených úspor,“ zdůraznil dále Roman Trnka. Podle jeho slov byl projekt specifický jednak tím, že šlo o zavedení integrovaného facility managementu, nikoli pouze o klasický outsourcing služeb, a také tím, že se střetly dvě firemní kultury - společnosti s dlouhou tradicí a konzervativním přístupem a mladé, dynamicky se rozvíjející firmy.

„Philip Morris je extrémně náročný partner, byli jsme pod obrovským tlakem. Jejich standardy jsou vzhledem k délce jejich podnikání ustálené, vědí, co chtějí, jdou za tím,“ pokračuje zástupce společnosti OKIN GROUP. Samostatnou kapitolou je pak podle Romana Trnky zavádění podobných procesů do výrobního závodu. Pokud totiž dojde například k prodloužení reakční doby v administrativní budově, je to špatné, většinou to však nepřinese žádné velké škody.

Ve výrobním závodě naopak škody způsobené špatným vykonávání podpůrných činností mohou znamenat obrovské ztráty. A jedna perlička na závěr - ve výrobním závodě firmy Philip Morris je úkolem poskytovatele podpůrných služeb také boj s broukem tabáčníkem, který může během poměrně krátké chvíle zničit veškeré zásoby tabáku. „Pokud bychom v tomto směru selhali, mělo by to fatální dopad na fungování celé továrny,“ dodává Roman Trnka.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!