Doplavali pro zlato. Přes handicap | E15.cz

Doplavali pro zlato. Přes handicap

V plavecké dráze už každý z nich dohmátl na titul mistra republiky. A spojuje je ještě něco. Jsou mladí a handicapovaní.

Sedmnáctiletý student karlovarského gymnázia Milan Man má vrozenou vývojovou vadu. I proto se v roce 2000 zapojil do programu občanského sdružení KONTAKT bB, zaměřeného na celoroční výuku plavání. A dnes je z něj plavecký šampion.
„Patří mezi nejlepší juniory v plavání handicapovaných v České republice,“ upozorňuje na jeho skvělé výsledky Michaela Tůmová z KONTAKT bB. „A přitom se při svých prvních plaveckých krůčcích bál ponořit pusu do vody,“ směje se.

Trio mladých mistrů

To už je ale dávno. Vloni student Milan Man zvítězil mezi juniory v Českém poháru tělesně postižených plavců. Je také dvojnásobným mistrem republiky na tratích dlouhých padesát a sto metrů, na stejných tratích se na otevřeném mistrovství Německa probojoval do finále.
„Od narození mám trochu kratší nohu, takže v bazénu mám i kratší kop,“ popisuje svůj handicap Milan Man, kterému k bezproblémovému pohybu na suchu pomáhá protéza.
Čím mu pomáhá plavání? „Především rehabilitačně. A také se mi zlepšila fyzická kondice,“ dodává student.
Fyzičku má zřejmě výbornou, protože letos v létě na Evropských hrách handicapované mládeže vybojoval jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile. V konkurenci více než 150 závodníků z deseti evropských zemí.
Do lavic základní umělecké školy Šmeralova usedá každý den Petra Flekačová. Žákyně osmé třídy patří mezi karlovarské plavecké naděje.
Petra, která kromě plavání také zpívá ve sboru a hraje na klávesy, skončila druhá v kategorii žáků na loňském Českém poháru v plavání tělesně postižených. Tím ale výčet jejich sportovních úspěchů nekončí. Medaile si odvezla i z brněnského mistrovství ČR. Stala se mistryní republiky na sto metrů znakem, doplavala si pro první místo i na padesát metrů volným způsobem a ve stejné kategorii na sto metrů navíc přidala bronz. Bronzovou medaili si přivezla i z letošních 3. Světových her juniorů IWAS.
„Kontakt pracuje s dětmi velmi pečlivě a s maximálním nasazením, takže jim pomáhá lépe se vyrovnat s handicapem a usnadňuje jim tím začlenění do společnosti,“ říká matka Petry Jana Hronová.
Nejmladší z handicapovaných karlovarských plavců, kteří si mohou říct „Jsem mistrem republiky“, je žákyně 6. třídy základní školy ve Dvorech Vendula Dušková.
„Do sdružení přišla s maminkou jako tříletá. Své první kroky ve vodě prováděly společně právě s maminkou a s ostatními vrstevníky při skupinovém cvičení a rehabilitaci ve vodě,“ vzpomíná Michaela Tůmová s tím, že prvotním motivem maminky byla především rehabilitace dcery. Handicap Venduly, způsobený vrozenou vadou, totiž vyžadoval aktivní cvičení, posilování a protahování.
„Z Vendy se ale za dobu spolupráce vyklubala nadějná plavkyně, kde pravidelná a systematická rehabilitace přerostla do vyšší úrovně. Vendy je talent, který má sportovní budoucnost před sebou,“ dodává Tůmová.
O jejím talentu vypovídají výsledky. Třetí místo v žactvu na Českém poháru 2009, letos dvě vítězství na mistrovství republiky na padesát a sto metrů volným způsobem. A navíc jedna stříbrná medaile. Uspěla také v srpnu na světových hrách. V konkurenci asi sto padesáti plavců si doplavala pro bronz na čtyři sta metrů volným způsobem.
Sama ale plavání bere hlavně jako rehabilitaci. „Jsem ráda, že mám rovná záda a líbí se mi tady kolektiv,“ říká.

Učíme je plavat

Všichni handicapovaní karlovarští plavci jsou členy občanského sdružení pro studium, rehabilitaci a sport bez bariér KONTAKT bB.
„Výuku plavání provádíme podle originální metodické řady, vytvořené zakladateli programu Martinem Kovářem, čtyřnásobným paralympijským vítězem, a jeho trenérem Janem Nevrklou. Plavat se podle ní naučila i řada adeptů s velmi těžkým postižením, kteří se na souši pohybují pomocí elektrického vozíku,“ vysvětluje vedoucí karlovarského střediska Štěpánka Řehořková.
Sdružení se ve střediscích v Praze, Brně, Karlových Varech a Českých Budějovicích věnuje celoroční výuce plavání.
Podle Michaely Tůmové ale plavání není tím nejdůležitějším. „Cílem je především celkový osobnostní rozvoj všech zúčastněných. Program podporuje sebevědomí a samostatnost plavců,“ uzavřela.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!