Dostavbě D11 snad už nic nebrání | E15.cz

Dostavbě D11 snad už nic nebrání

Vláda v polovině října schválila dohodu mezi státem a farmářkou Ludmilou Havránkovou, která vlastní přibližně deset hektarů pozemků na trase nedokončené dálnice D11 před Hradcem Králové.

Podle dohody by měl stát farmářce dát zhruba 253 hektarů státních pozemků výměnou za přibližně 10,6 hektaru jejích pozemků nutných k dovedení dálnice až do Hradce. Pokud se státu podaří pozemky s Havránkovou směnit do konce letošního roku, mohl by být přibližně čtyři kilometry dlouhý úsek dálnice D11 na okraj Hradce Králové dokončen ve třetím čtvrtletí roku 2010. Spor o pozemky u Hradce se vleče již 15 let. Dálnice nyní končí v polích před městem; hustá doprava se potom přelévá na místní komunikace a obtěžuje obyvatele okolních obcí. „Výsledkem dnešního kroku vlády je možnost dokončení dálnice do Hradce Králové v horizontu dvou let, tedy do konce roku 2010. Dostavba dálnice, která je pro Východočechy klíčová, přispěje k zlepšení složité dopravní situace v celém regionu,“ uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS). Rozhodnutí vlády uvítal i hejtman hradeckého kraje Pavel Bradík.

„Samozřejmě budeme usilovat o to, aby tato komunikace pokračovala dál k Jaroměři a potom směrem na polské hranice,“ řekl Bradík. Ten považuje vládou schválenou dohodu za nejvýhodnější řešení. Varianta směny pozemků byla ve hře od loňského září. Vláda ji však letos v dubnu odmítla a farmářce místo toho nabídla deset hektarů orné půdy a až 48 milionů korun finanční kompenzace. To Havránková odmítla s tím, že jí nejde o peníze, ale o možnost hospodařit.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!