Drahé policejní auto stojí na dvoře | E15.cz

Drahé policejní auto stojí na dvoře

Policie v Mladé Boleslavi získala v srpnu dokonale vybavené auto v hodnotě jeden a půl milionu korun.

Automobil Volkswagen s náhonem na všechna čtyři kola a s dvaapůllitrovým dieselovým motorem je perfektně vybavený. Má nezávislé topení, tepelnou izolaci, GPS, počítač a mobilní připojení do sítí. Ve výbavě jsou i prostředky pro první pomoc, osvětlo- vací zařízení, zásobník pitné vody a přístřešek. Policisté v automobilu tak mohou pracovat několik hodin i v nepříznivých klimatických podmínkách. Představa, že přijedou k autohavárii, sepíší na mís- tě protokoly a vše se tím značně urychlí, se ale nenaplnila. Auto smí použít jen v rámci Integrovaného záchranného systému.

Není pomoc jako pomoc

„Nový vůz smíme nasadit pouze v případě, že dojde k ohrožení obyvatel,“ říká mluvčí boleslavské Policie ČR Ladislav Mareš.
„Tedy pokud budou třeba povodně nebo požáry, znečistí se zdroje pitné vody a  podobně. Volkswagen máme pět týdnů a zatím jsme ho nepoužili,“ dodává Mareš. Protože se na projektu Mobilních kontaktních a koordinačních center finančně podílí i Evropské unie, jsou pravidla pro použití vozu jasně daná. Ale k ohrožení obyvatel nedochází často. Větší požár byl před rokem v Akumě a povodně v Mladé Boleslavi nebyly celá léta. Letos město postihly dvě vichřice. „Bylo by skvělé, kdybychom tohle auto mohli používat denně,“ říká Ladislav Mareš. „Ale zatím nesmíme. Čekáme až nám to někdo dovolí,“ říká Mareš. Stejné auto dostali policisté v dalších pětasedmdesáti okresech republiky.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!