Držte si peněženky! Kapsáři se rojí a mají nové finty | E15.cz

Držte si peněženky! Kapsáři se rojí a mají nové finty

Kapsářské gangy před Vánocemi „zbrojí“. Redaktorka týdeníku Sedmička jim šla v patách se dvěma policisty v civilu.

Poručíci Martin Štráfelda a Josef Husák trénovaným okem sledují dění v podchodu na Muzeu. „Chlape, ty s náma dnes nekamarádíš?“ nakloní se jeden z policistů k vytáhlému Romovi. Informátor jako na povel načrtne čerstvou mapu terénu.

„Před chvilkou tady šmejdila Vlachynka a taky Lucka, ta blonďatá cikánka. Teď by měla být na hlaváku…“ referuje bez okolků.

Vypadá to na dobrý tip. Služba od narkomana, kterému se tu a tam podaří prodat falešnou drogu nějakému opilému cizinci.

„Třeba seškrábne trochu asfaltu z chodníku a vydává to za hašiš, nebo sebere nějaký čaj a prodá ho za dvě stovky jako marihuanu. Vlastně se tím ničeho nedopouští. Prodejce a zákazník se pak ovšem nesmějí potkat,“ vysvětluje dvaačtyřicetiletý Josef Husák.

Jsou zatraceně opatrní

Policistům náhle padne do oka kluk v černé kapuci. Proplétá se skrumáží a opatrně se rozhlíží. Sledujeme ho, ale nic se neděje.

„Někteří kapsáři jsou zatraceně opatrní. Mně trvalo půl roku, než jsem je v davu dokázal rozeznat. Oni koukají po kabelkách, my koukáme po nich… Pak se náhodou potkáte očima a oni okamžitě vědí, která bije. Hned vyklidí terén,“ popisuje Husák.

Na hlavním nádraží po Romkách žádná stopa. V tamním bufetu zato policisté okamžitě ukazují snadné oběti. „Vidíte tam toho chlapíka, co má vedle sebe batoh? Zloděj přes něj hodí bundu, kterou má prostříhanou. Dělá jako by se v ní hrabal a mezitím stihne vyluxovat batoh,“ popisuje jednatřicetiletý Martin Štráfelda fígl, který prý s oblibou používají Arabové.

Nejtěžším protivníkem jsou organizované skupiny. Kapsářskému podsvětí stále kralují čeští i slovenští Romové. Novinkou jsou Vietnamci, pracují sólo a policisté už dva chytili. S fintou nabídky sexuálních služeb opilým turistům často slaví úspěch „osahávačky“, většinou Bulharky.

Kalendáře s Muchovými obrázky

Přemísťujeme se na Masarykovo nádraží. U vchodu do herny prodávají dvě Romky jakési cetky. Pro zákazníky jsou z ryzího zlata, policistům se ty dvě dušují, že je našly v popelnici.

„Děvče, tak si to sbalte a půjdete s náma,“ vyzývá Josef Husák jednu z žen, která se bezstarostně usmívá bezzubými ústy. To policisty zaujme. Mají totiž hlášku, že zlodějka, která nedávno kradla v jedné prodejně v centru kalendáře s Muchovými obrázky, měla jen jeden zub.

„Podobáte se jedné pachatelce, takže se teď pořádně usmějte,“ nařizuje policista a vede ženu kolegům na místní oddělení.

Ve vestibulu nádraží se opět mihne náš známý – kluk v černé kapuci. Lov se ale dnes nevede. „Zato včera jsme měli kliku. Zadařilo se nám chytit tříčlennou skupinu romských kapsářů, která okradla jednu paní v metru na Můstku,“ vzpomene Martin Štráfelda.

Žena prý začala křičet, policisté jednoho pachatele chytili, ten ale u sebe žádnou cizí peněženku neměl. Vyhodnocením kamerového záznamu se ukázalo, že šlo o tříčlennou skupinu. Tváře dvou kompliců si policisté vštípili do paměti a náhodou na ně v terénu vzápětí natrefili.

Pojď frajere, bodnu tě

„Hele, támhle je Jiřina,“ ukáže Martin Štráfelda kolegovi na náměstí Republiky na dvojici Romek. Mladší z obou se s policisty pokouší koketovat, ale nemá šanci. Starší Jiřina je zkušená kapsářka, na kterou platí jiná taktika. Muži jí dají preventivně na srozuměnou, že jsou ve střehu, takže dnes nemá šanci.

Být specialistou na kapsáře má však i svoje rizika. Před měsícem třeba Josef Husák pronásledoval v Žitné ulici zloděje a ten na něj vytáhl šroubovák.

„Zničehonic se otočil a povídá – tak pojď, frajere, a já tě bodnu,“ popisuje. Spasil ho dobíhající parťák Štráfelda, který pohrozil služební zbraní.

Podle Štěpánky Tupé, vedoucí oddělení, které se zabývá kapesními krádežemi v centru Prahy, dostali kapsáři na přelomu let 2009 a 2010 tvrdý úder. Podařilo se pozatýkat dva početné gangy. Dorůstají však nástupci a kapsáři také mění image.

„Nedávno jsme chytili urostlé mladé chlapy ve značkových oblecích, kteří jezdili na kapsy z Ostravy. Ve Stodolní se pak chlubili, jaký mají v Praze výnosný job,“ referuje šéfová. Lidé jsou podle ní až neskutečně neopatrní. Předvánočně nadité peněženky a větší tlačenice jsou pro kapsáře výzvou.

A jaká je jejich nejnovější finta? Romové hodí důchodkyni do kabelky parfém nebo hodinky. Když dotyčná věc odmítne, sáhnou si pro ni a seberou i peněženku.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!