DTZ: Pronájmy kanceláří letos dosáhnou 250 až 270 tisíc m² | E15.cz

DTZ: Pronájmy kanceláří letos dosáhnou 250 až 270 tisíc m²

Celkový objem uzavřených nájemních smluv na kanceláře by měl v letošním roce dosáhnout 250 až 270 000 čtverečních metrů. I když hrubá realizovaná poptávky (tj. včetně přejednání) ve 3. čtvrtletí vykázala mezikvartální i meziroční propad, konečná bilance roku 2012 by se měla pohybovat nad dlouhodobým ročním průměrem, který činí zhruba 225 000 m². Uvedla to poradenská společnost DTZ.

Na poklesu se podepsaly obecně slabší obchodní aktivity v letních měsících i fakt, že v některých lokalitách se nedostává vhodných prostor pro velké nájemce. Znamená to, že například v Praze 4 v okolí Pankráce / Budějovická je v současnosti pouze omezené množství variant pro společnosti poptávající nové kanceláře s plochou nad 3000 m². „Nemáme pocit, že by poptávka klesala. Dokonce v některých případech je velký problém najít dostatečně dimenzované prostory a proces se tak prodlužuje,“ poznamenává Václav Bouček z DTZ.

Z prvního poklesu pražského kancelářského trhu za poslední dva roky není nutné vyvozovat nově se rodící trendy. Může se jednat o jen o dočasný výkyv. „Je nesporné, že firmy ze všech stran slyší o úsporách, snižování nákladů a poklesu ekonomiky. To se logicky promítá i do jejich byznys plánů, a proto expanduje méně firem. Celá řada z nich vyčkává, respektive rozhoduje se s výběrem vhodných prostor delší dobu než v minulosti. A to nejen z důvodu pozastavení expanze, ale i kvůli omezené nabídce kvalitních a úsporných kanceláří na trhu, dodává Pavel Domalewski z DTZ.

Neobsazenost pražských kanceláří zůstává stabilizovaná na úrovni 11,5 – 12 %. Tento aspekt indikuje vyrovnanost mezi přísunem nové nabídky a realizované poptávky na pražském kancelářském trhu. V posledním čtvrtletí by mělo být dokončeno 20 000 m² ve třech nových projektech Classic 7 II. v Praze 7 (10 400 m²), Karlín Hall v Praze 8 (6500 m²) a Baawer Office House v Praze 5 (3000 m²). Celkem by pak nová nabídka za celý rok 2012 měla dosahovat 99 700 m². Jde o srovnatelnou úroveň s rokem 2011 respektující momentální možnosti pražského kancelářského trhu.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!