Dvojčata z lázní se počítají na desítky | E15.cz

Dvojčata z lázní se počítají na desítky

Dvojčata dobývají Vary. V lázních se rodí po desítkách a nedají se zastavit.

Jestli to tak půjde dál, budou největší české lázně městem dvojčat. Ve Varech se jich rodí víc a víc. A právě uplynulý rok byl rekordní. Z celkového počtu 845 porodů se na porodnických sálech rozbrečelo třiačtyřicet dvojčat. Každý dvacátý porod tak skončil dvojčaty. „Ještě před třiceti lety se rodila jedna dvojčata zhruba na sto porodů. Dnes je situace úplně jiná,“ komentuje vývoj Miloslav Nesyba, primář gynekologicko-porodnického oddělení karlovarské nemocnice.
Jen v posledních týdnech roku 2010 přivedli karlovarští porodníci na svět třináct dvojčat. Za jejich mohutným nástupem stojí v první řadě léčba neplodnosti metodou asistované reprodukce. „Ze všech loňských dvojčat jich asi jen pět počali rodiče přirozenou cestou. Všechna ostatní jsou dílem vědy a reprodukční medicíny,“ říká.
Příčin neplodnosti párů je víc. Slabší kvalita spermií u mužů, ovlivněná prostředím a stresem, a také odkládání těhotenství ženami na později. Kvůli zábavě nebo kariéře.
„Dřív ženy rodily kolem dvacátého roku, kdy byly v plné reprodukční síle. Pětadvacetiletá rodička byla už pomalu stará. Dnes ženy dítě odkládají až na věk po třicítce, a to už samozřejmě může být problém,“ upozorňuje Nesyba na negativní trend. Lékařka Monika Sičová to potvrzuje. Kamarádka jí vyprávěla příběh ambiciózní keramičky, která měla ve Francii úspěšný ateliér. Maximálně se věnovala práci. Když pak chtěla otěhotnět, nešlo to. „Tak se s novým mužem odstěhovala na Havaj a svůj ateliér opustila. Půl roku chodila po pláži, protože neměla co dělat, a najednou otěhotněla. Výměnou za prosperující ateliér,“ popisuje.
Čtyři roky se snažila otěhotnět i dvaatřicetiletá Magdalena Válková. Neúspěšně, a tak se s manželem stali aktéry trnité cesty za otěhotněním. „Začínali jsme u tantra jógy, přes cvičení paní Mojžíšové, až jsme nakonec skončili v jednom z center asistované reprodukce. Byla jsem tehdy velmi nervózní, ale druhý pokus byl úspěšný,“ vzpomíná matka dvouletých dvojčat.
Její děti se narodily v pětatřicátém týdnu, tedy předčasně. Po narození vážily kolem jednoho a půl kilogramu. „Takže jsme ještě pár týdnů museli zůstat v nemocnici,“ říká Magdalena Válková.
Právě předčasné porody jsou podle primáře Miloslava Nesyby jedním z rizik vícečetných těhotenství. „U dvojčat jsou víceméně pravidlem. Většina porodů končí v čtyřiatřicátém týdnu, některé dojdou až do sedmatřicátého. Naší snahou je dotáhnout těhotenství co nejdál,“ zdůrazňuje.
V souvislosti s vyšším porodem dvojčat si porodníci v Karlových Varech musejí zvykat i na další novou skutečnost. Vyšší počet císařských řezů. Většina dvojčat přichází na svět právě touto cestou.
„Pokud je těhotenství bez komplikací, rodíme přirozenou cestou. V případě komplikací operativně,“ dodává Miloslav Nesyba.
Nástup dvojčat je za posledních dvacet let v Karlových Varech více než průkazný. Zatímco v roce 1989 se ve městě narodila jedna dvojčata na 142 porodů, a tedy byla téměř senzací, dnes končí každý dvacátý porod narozením dvojčat.

Vývoj počtu dvojčat v Karlových Varech:

rok 1989 999 porodů = 7 dvojčat

rok 1991 939 porodů = 8 dvojčat

rok 1996 807 porodů = 8 dvojčat

rok 2001 859 porodů = 13 dvojčat

rok 2009 978 porodů = 38 dvojčat

rok 2010 845 porodů - 43 dvojčat

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!