Dvořák se vrací. Vždy na podzim | E15.cz

Dvořák se vrací. Vždy na podzim

Festival Dvořákův karlovarský podzim je nejstarším hudebním festivalem ve městě. Letos se odehraje již po jedenapadesáté.

Slavnostní pochod je první Dvořákovou skladbou, která letošní ročník 11. září zahájí. O tři týdny později jej uzavře nejsvětovější skladba české hudby - Symfonie č. 9 e moll „Z nového světa“. Ta festival po celou dobu jeho existence buď zahajuje nebo uzavírá.
Letos 20. července uplynulo přesně 115 let od její kontinentální premiéry v karlovarském Poštovním dvoře.
„Zahajovací koncert, složený z děl Antonína Dvořáka, bude dirigovat legenda české dirigentské školy Martin Turnovský. Jako sólista se představí vynikající houslista Václav Hudeček,“ upozorňuje Alois Ježek, ředitel Karlovarského symfonického orchestru, organizátor festivalu.
Na druhém koncertě, kde zazní skladby z pokladnice světové hudby - Bolero Maurice Ravela a Carmina Burana Carla Orffa, se představí poprvé v roli nového šéfdirigenta Martin Lebel. „V programu festivalu jsou i dva komorní koncerty. Na prvním z nich Kvartet Bohuslava Martinů zahraje tři klavírní kvartety, které zkomponovali Josef Suk, Bohuslav Martinů a Antonín Dvořák. Na druhém komorním koncertě klavírista Martin Kasík a violoncellista Jiří Bárta budou interpretovat skladby Dvořáka a Chopina,“ přibližuje Ježek.
Lebel bude dirigovat také koncert, na kterém vedle Dvořákových skladeb zazní kantáta Gustava Mahlera Píseň o zemi. „Tato vynikající symfonie je souborem šesti písní se dvěma sólovými hlasy na verše ze sbírky Čínská flétna,“ informuje ředitel orchestru.
Na závěrečném koncertě se kromě proslulé „Novosvětské“ mohou návštěvníci těšit na Harold v Itálii od Hectora Berlioze. Jde o symfonii pro orchestr a sólovou violu podle Byronovy básně, kterou Berlioz původně složil pro Paganiniho. Ten ji však odmítl s tím, že je tam pro něj příliš málo prostoru a Berliozovu talentu složil poklonu až později.

Poprvé v roce 1959

Festival má před sebou sice padesátý první ročník, jeho historie však sahá dál. „V roce 1946 založili historici Vladislav Jáchymovský a Karel Nejdl vlastivědnou komisi. Snaha prohloubit zájem o českou hudbu je vedla k vytvoření festivalu na počest Dvořáka a české hudby,“ vypráví Ježek.
První Dvořákův festival se uskutečnil v září 1951, druhý pak v roce 1954. Jáchymovský se snažil vytvořit pravidelně se opakující festival. První karlovarský Dvořákův podzim se pak uskutečnil od 4. září do 5. října 1959.
Dvořákova Novosvětská byla před 115 lety prezentována v programu jako evropská premiéra. Až o sedmdesát let později zjistil studiem historických pramenů Jáchymovský, že symfonie byla uvedena v Londýně o měsíc dříve, 21. června 1894. Proto uvedení v Poštovním dvoře přísluší označení „kontinentální premiéra“.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!