Dýchají alpský vzduch | E15.cz

Dýchají alpský vzduch

Další pořádání Evropského poháru v červenci je dobrou organizační vizitkou táborských triatlonistů. Zkouší i speciální tréninkové metody.

Vrcholy Alp a šatna táborských triatlonistů mívá od nového roku stejnou nadmořskou výšku. Alespoň pro toho, kdo použije nový tréninkový prostředek, který triatleti zkouší. S respirátorem v ústech dýchají podobný vzduch jako ve vysokohorských střediscích. Vrcholem sezony se pro ně ale nestane zdolání čtyřtisícovky. Ukázat se chtějí na Velké ceně E.ON, jejíž součástí bude i letos Evropský pohár juniorů.
„K tomu, že můžeme jednatřicátého července takový závod zase pořádat, je potřeba generálního partnera. S tím se nám podařilo prodloužit smlouvu. Důležité je to samozřejmě i pro chod samotného oddílu,“ říká člen oddílu Karel Hotový.
Zajištění pořadatelství Evropského poháru juniorů a juniorek bylo o dost jednodušší než minulý rok. Klub dostal loni maximální počet bodů, obsadil tím první místo v evropské konkurenci a získal dobrou pověst.
Letos chce zaplatit přípravu nejlepším závodníkům v kategorii dospělých, ale výrazné pomoci se dočkají i mladší. „Budeme se také snažit objet celý seriál závodů v zahraničí a všem uhradit náklady. Jedná se o sportovce, kteří postupují do starších kategorií dorostenců a juniorů,“ vysvětluje Martin Hotový.
Přechod mezi starší závodníky bere jako jedno ze stěžejních období sportovce.

Lepší výkon o pět procent

Pro vylepšení přípravy si od cyklisty Ivana Rybaříka půjčil přístroj, který simuluje pobyt na vysokohorském vzduchu. „Podle Ivanových zkušeností by se mohl výkon sportovce zvednout až o pět procent. Jde ale i o lepší subjektivní pocit při dýchání v zátěži. Používáme to, co je u profesionálů běžné. Tahle pomůcka ale zůstává pořád jen doplňkem. Foukáním do bedny se nikdo mistrem světa nestane,“ říká v nadsázce trenér Martin Hotový.
Přístroj s sebou bere i na soustředění. Jednou v Harrachově a podruhé na Mallorce tak zakončí dva tréninkové cykly. Navíc každý druhý víkend svěřenci odjíždí ladit formu například na Lipno. Obohatit chce přípravu i spoluprací s ruskou reprezentací, která pravidelně do Tábora jezdí. „Jednání zatím probíhají. My jim zajistíme servis, oni nám na oplátku umožní společné tréninky. Už to bylo teoreticky možné minulý rok. Jenže hodně svěřenců bylo ještě příliš mladých na to, aby se dokázalo přidat aspoň částečně k ruským reprezentantům. Také já jsem neměl dost času, ale to je letos jiné,“ míní trenér.
Uvažuje i o semináři, který by den před Velkou cenou s ruskou reprezentací uspořádal. Novinkou potom budou na závodech elektromobily jako doprovodná auta a také elektroskútry.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!