ECE chystá žalobu vůči státu o miliardu | E15.cz

ECE chystá žalobu vůči státu o miliardu

Německá realitní společnost ECE Projektmanagement pohrozila České republice arbitráží o téměř jednu miliardu korun kvůli plánované výstavbě obchodního centra v Liberci. Předmětem sporu je údajný nezákonný postup ministerstva pro místní rozvoj.

Společnost ECE, která chce v Liberci investovat bezmála tři miliardy korun do stavby nákupního centra Galerie Liberec, nesouhlasí s rozhodnutím MMR, které zvrátilo předchozí vyjádření libereckého magistrátu a krajského úřadu a uznalo konkurenční Multi Development jako účastníka stavebního řízení. Poradní orgán ministerstva, takzvaná rozkladová komise, přitom údajně doporučila ministerské rozhodnutí zrušit. Firma Multi Development s nizozemskými vlastníky, která v Liberci staví konkurenční obchodní centrum, získala stavební povolení jako první. Po pár měsících se však objevil konkurenční projekt společnosti ECE, který firma Multi napadla u libereckého magistrátu s tím, že ji znevýhodňuje.

Neuspěla však ani po odvolání u krajského úřadu. Jako účastníka řízení uznalo společnost Multi až MMR, které letos v srpnu zrušilo uzemní rozhodnutí liberecké radnice, jímž byla stavba nákupního centra Galerie Liberec povolena. Proti tomuto verdiktu MMR podala ECE na začátku září rozklad.

#####Ministerstvo prý jedná nestandardně

„Obáváme se, že ministr Čunek bude opětovně jednat zcela nestandardně, neboť již jedenkrát nerespektoval doporučení rozkladové komise MMR.

V případě, že se tyto obavy naplní a ministr Čunek bez dalšího nezruší opětovné nezákonné rozhodnutí MMR, je developerská skupina ECE připravena požadovat zpět po ČR škody ve výši téměř jedné miliardy korun,“ informoval jednatel společnosti ECE Projektmanagement Praha Josef Tobek. MMR se k případu nechce vyjadřovat, protože správní řízení nebylo dosud ukončeno. Firma ECE již v Liberci díky územnímu rozhodnutí tamní radnice zahájila rozsáhlé zemní práce a kvůli verdiktu MMR jí tak podle Tobka vznikají škody. Vedení ECE se obává, že kvůli úředním průtahům navíc přijde o některé nájemníky, kteří chtějí mít v jejím libereckém obchodním centru obchod.

#####Dlouholeté zkušenosti

Kromě nákupního centra Galerie Liberec plánuje developerská skupina ECE také vybudování volnočasového areálu se sportovním stadionem a nákupním centrem v Hradci Králové.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!