ECE žaluje český stát o 1,8 miliardy korun | E15.cz

ECE žaluje český stát o 1,8 miliardy korun

Investiční společnosti německého nemovitostního developera ECE Projektmanagement žalují Českou republiku o náhradu škody ve výši zhruba 1,8 miliardy korun (70 milionů eur).

Investiční společnosti německého nemovitostního developera ECE Projektmanagement žalují Českou republiku o náhradu škody ve výši zhruba 1,8 miliardy korun (70 milionů eur).

Důvodem arbitráže je údajné protiprávní jednání českých úřadů při povolování výstavby nákupního centra Galerie Liberec, které plánovala ECE postavit. Informoval o tom jednatel ECE Josef Tobek. Ministerstvo financí nároky firmy neuznává. Tobek uvedl, že německá developerská skupina ECE Projektmanagement již loni v listopadu zaslala své nároky na náhradu škody ministerstvu financí. „V následujících šesti měsících pak ministerstvo financí nepřistoupilo během smírčích řízení na žádnou kompenzaci, a tudíž byla ECE nucena podat arbitráž,“ stojí v prohlášení společnosti ECE. „Ministerstvo financí neuznávalo a neuznává tyto nároky investora, byť uznává jeho právo arbitráž vést,“ uvedl v reakci mluvčí úřadu Ondřej Jakob. Ministerstvo již vypsalo výběrové řízení na právní zastupování státu při smírném řešení sporů a v rozhodčích řízeních s ECE. Podle mluvčího je cílem státu ve sporu s developerem to, aby Česká republika nemusela na konci arbitráže zaplatit ani korunu.

#####Spory s konkurenčním projektem

Výstavbu obchodního centra Galerie Liberec zastavila ECE v únoru. Projekt od počátku provázely konkurenční spory s nizozemskou firmou Multi Development, která doslova přes ulici staví obchodní centrum Forum. Společnost se odvolala proti původnímu územnímu rozhodnutí a české úřady celou stavbu ECE zablokovaly. Hlavním důvodem zastavení stavby byl podle dřívějšího vyjádření Tobka postup stavebního úřadu, který prý bez zákonných důvodů přerušoval stavební řízení.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!