Ekonomický pokles zasáhl i nejdražší nákupní ulice světa | E15.cz

Ekonomický pokles zasáhl i nejdražší nákupní ulice světa

Nejdražší nákupní adresou na světě je 5th Avenue v New Yorku, pařížská Avenue des ChampsÉlysées je nejdražší nákupní ulicí v Evropě. Causeway Bay v Hongkongu vede žebříček nejdražších ulic v Asii a Pacifiku. Pražské Příkopy si udržely pozici nejdražší nákupní ulice ve střední Evropě. I v těchto lokalitách se ale projevuje ekonomická krize.

#####Praha si mírně pohoršila

Ve střední Evropě si nejlépe vedla Praha, která si ale oproti loňsku pohoršila o dvě pozice, když se umístila na dvacátém druhém místě. V Praze v ulicí Na Příkopě a na Václavském náměstí tak nájemci musejí zaplatit 1980 eur/m2/rok. O dvě místa níž se ocitla i Budapešť a obsadila s nejdražší nákupní ulicí Váciutca (1200 eur/m2/rok) třicáté čtvrté místo. Varšava se s ulicí Nowy Swiat (1008 eur/m2/rok) taktéž posunula v žebříčku dolů na třicáté osmé místo a pokles o tři místa zaznamenalo i centrum Bratislavy, které se umístilo na čtyřicátém druhém místě (960 eur/m2/rok).

„Cenová hladina nájmů na exponovaných místech v centru Prahy odolává celosvětovému poklesu, ale je nutno podotknout, že se stále zmenšuje počet obchodních jednotek, za které jsou nájemci ochotni platit nezměněné nájemné. Tím, jak se snižuje počet obchodníků, kteří chtějí expandovat, se zvyšují i kritéria pro definici nejlepších nákupních míst a tato kritéria jsou velmi často upravována,“ říká Jan Kotrbáček, vedoucí pronájmu jednotek v centrech měst společnosti Cushman & Wakefield. Podle jeho slov jsou i budovy na nejlepších místech v současné době penalizovány za skutečnosti, které byli nájemci ochotni v minulých letech přehlížet výměnou za umístění na tzv. high street. „Obecný pokles nájmů mezi lety 2008 a 2009 mimo ty opravdu nejlepší maloobchodní jednotky dosahuje úrovně osmi procent, což zapadá do obecného trendu ve středoevropském regionu,“ dodává Jan Kotrbáček.

#####Ucelený přehled maloobchodního trhu

Publikace Nejdražší nákupní ulice světa poskytuje ucelený pohled na sílu maloobchodního sektoru a popularitu nákupních ulic v celkem 60 zemích. Většina nejdražších nákupních ulic světa zaznamenala propad výše nájmů či jejich stagnaci, což bylo způsobeno nízkou expanzí obchodníků. 5th Avenue v New Yorku si udržela vedoucí pozici, když v této ulici musejí obchodníci platit 13 027 eur/m2/rok. Newyorská 5th Avenue si první pozici drží již osmým rokem. Causeway Bay v Hongkongu a Avenue des Champs-Élysées v Paříži si drží druhou a třetí příčku v žebříčku nejdražších nákupních ulic světa. Největší nárůst hladiny nájmů mezi nejlepšími deseti ulicemi světa zaznamenal Mnichov s Kaufingerstrasse, když si svým nárůstem o 7,1 procenta polepšil z dvanácté na devátou příčku.

Naopak největší propad mezi nejlepšími deseti ulicemi zaznamenala Grafton Street v Dublinu, když poklesla na devátou pozici vzhledem k poklesu nájmů o 22,5 procenta. Celosvětově zaznamenalo největší nárůst nájmů brazilské Sao Paulo, když nájmy obchodů v Alameda Lorena a Iguatemi Shopping vzrostly o 111 procent a 79,3 procenta. V Asii si v tomto směru nejlépe vedlo centrum Ho Či Minova Města, kde nájmy v hlavních nákupních ulicích vzrostly o 50 procent, když v Evropě byl největší nárůst (17,6 procenta) zaznamenán v ulici Rue St. Catherine v Bordeaux ve Francii.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!