Ekospol: Nejistota o budoucí výši DPH ničí české firmy | E15.cz

Ekospol: Nejistota o budoucí výši DPH ničí české firmy

Přetrvávající nejistota o budoucnosti DPH od příštího roku se stále výrazněji negativně promítá do života českých firem. Personální politika, cenové strategie, plánování investic či sjednávání dlouhodobých smluv s dodavateli – to vše musí české firmy řešit s dostatečným předstihem. V situaci, kdy nikdo neví, jaká výše DPH bude od Nového roku platit, je to však nemožné, upozorňuje developerská společnost Ekospol.

„Česká vláda si ale zřejmě vůbec neuvědomuje, že nejistotou ohledně budoucího daňového zatížení vytváří v České republice vysoce nestabilní podnikatelské prostředí, a to se všemi vedlejšími důsledky. Když nebude jasné, jaká pravidla budou od příštího roku platit, omezí své investice i firmy, které jsou jinak finančně zdravé a investovat by mohly. To se samozřejmě promítne i do rostoucí nezaměstnanosti, klesající spotřeby domácností a nakonec i vyšších sociálních výdajů státu,“ varuje předseda představenstva Ekospolu Evžen Korec.

I přesto, že většina aktuálně diskutovaných variant počítá se zvýšením dolní sazby DPH a tedy se zdražením základních potravin, léků i nového bydlení, jsou podnikatelé zajedno. Není již tak důležité, jaké změny nakonec sazby DPH doznají, nejdůležitější je, aby už bylo konečně jasno. Tedy aby vláda co nejdříve rozhodla a dala podnikatelům jasné slovo. Bohužel současný stav podle Korce nejlépe charakterizuje přirovnání, kdy „místo řízení provozu na křižovatce v době vrcholící dopravní špičky jednoduše zavřete oči a vypnete semafory“.

Smutným konstatováním podle Ekospolu zůstává, že by se daně vůbec zvyšovat nemusely, pokud by se stát choval jako řádný hospodář. I v navrhovaném rozpočtu jsou totiž kapitoly, které údajně slouží především k řízenému či neřízenému rozkrádání v řádu miliard, jako například třicetimiliardová kapitola „externí nákupy služeb“. „Prostor pro hledání miliardových úspor je i ve stále předražených státních zakázkách či přebujelém úřednickém aparátu včetně neefektivního nakládání s nemovitým majetkem státu,“ uzavírá Korec.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!