Elektronická aukce má za sebou premiéru | E15.cz

Elektronická aukce má za sebou premiéru

V České republice se na konci července premiérově prodala nemovitost prostřednictvím elektronické aukce. Tu pořádala jako první na trhu jedna ze tří největších realitních firem v tuzemsku MEXX Reality.

Nového majitele získal za 4,2 milionu korun během hodinové elektronické dražby rodinný dům z roku 2001, o celkové rozloze včetně pozemku 1160 metrů čtverečních v obci okresu Praha-západ. Do aukce se přihlásilo celkem 17 zájemců, souboj o nabízenou nemovitost nakonec z pohodlí svého domova, případně kanceláře, svedli čtyři zájemci. Aukce trvala přesně hodinu, a během této doby došlo 12krát k navýšení ceny nemovitosti. Finální částka pak o 10,5 procenta překonala stanovenou vyvolávací cenu.

„S průběhem a výsledkem této první elektronické aukce jsme velmi spokojeni. Jsem přesvědčen, že stejně tak je tomu i u prodávajícího a kupujícího. Jako pilotní projekt se nám osvědčila. Budeme v těchto aukcích i nadále pokračovat a v dohledné době chystáme další. Klienti z celé republiky mají díky nim k dispozici transparentní a pohodlný nákup nemovitostí přímo z domova či kanceláře,“ uvedl obchodní ředitel MEXX Reality Josef Šinágl. Ten dále uvedl, že elektronická aukce má klientům z celé republiky nabídnout transparentní a pohodlný nákup nemovitostí přímo z domova.

#####Výsledek aukce umlčel pochybovačné hlasy

Podle Josefa Šinágla se po ohlášení záměru společnosti MEXX Reality uspořádat elektronickou aukci nemovitosti okamžitě objevily pochybovačné a skeptické hlasy. „Myslím, že výsledek této první aukce i další námi připravovaný rozvoj tohoto projektu jsou dostatečnou odpovědí,“ dodal Šinágl. Princip elektronické aukce je velmi jednoduchý – zájemce se musí pouze zaregistrovat na webu MEXX Reality, kde jsou podrobně popsány podmínky. V systému e-aukce má kupující možnost koupit nemovitost pouze za cenu, kterou je ochoten za ni dát. Sám si může vyhodnocovat nabídky ostatních účastníků. Nemovitost si může prohlédnout osobně v předem daných termínech, případně individuálně po dohodě.

#####Program splňuje všechny požadavky

E-aukce běží na specializovaném programu, který splňuje i ty nejpřísnější požadavky pro výběrová řízení pro zadávání veřejných zakázek. Také po skončení aukce nemusí nový majitel nemovitosti vůbec opouštět pohodlí domova či své kanceláře. Veškerou agendu, jako je například předložení originálů dokumentace, podpisů smluv, zajištění hypotéky a další s prodejem spojené úkony včetně ověření podpisů či potřebných listin, zajistí lidé z MEXX Reality společně s právníkem přímo u klienta. Jediný úkon, který klient nemůže absolvovat z pohodlí svého domova, je samotná fyzická prohlídka nabízené nemovitosti.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!