EuroNet Media: Ceny bytů se mírně zvýšily | E15.cz

EuroNet Media: Ceny bytů se mírně zvýšily

Byty v ČR během prosince zdražily v průměru o šest procent a průměrná nabídková cena se pohybovala kolem 2,23 milionu korun.

Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti EuroNet Media. Firma aktuálně sleduje ceny téměř 48 tisíc nemovitostí v celé republice.

Prosincový vývoj tak vyrovnal pokles průměrných cen v listopadu, kdy podle průzkumu nabídkové ceny bytů spadly zhruba o pět procent. Ve srovnání s předcházejícími měsíci prý rostly i prodeje. „V prosinci jsme v porovnání s listopadem i předchozími podzimními měsíci prodali o třetinu více bytů,“ řekl obchodní ředitel společnosti MEXX Reality Josef Šinágl. Levnější než na začátku prosince byly podle serveru v republikovém průměru na počátku letošního roku byty 1+1. Jejich cena se snížila zhruba o 12 tisíc korun na průměrných 1,18 milionu korun. O 25 tisíc korun zlevnily dvoupokojové byty, které bylo možné na začátku ledna pořídit za cenu přibližně 1,6 milionu korun. Dražší o 15 tisíc korun byly naopak byty 3+1; průměrná republiková cena se pohybovala na zhruba 2,03 milionu korun. Ceny čtyřpokojových bytů zhruba zůstaly na průměrné hodnotě asi 2,7 milionu korun.

#####Nejlevnější je sever Čech

#####Táhnou hlavně starší cihlové domy

Zvýšenou poptávku táhl jednoznačně prodej bytů ve starších cihlových domech, které jsou nyní po poklesu jejich ceny o zhruba 20 procent (v průměru za posledních šest měsíců) nejžádanější. „U starších bytů v dobrých lokalitách totiž už ve shodě s dalšími odborníky na realitní trh neočekáváme výrazný cenový pokles, ve vybraných lokalitách ceny spíše již budou stagnovat. Prodej těchto bytů se v závěru roku zvýšil ve srovnání s předchozími obdobími téměř o polovinu,“ doplnil Šinágl. Podle něj je nyní možné na realitním trhu nalézt velmi kvalitní starší byty v dobrých lokalitách. Naopak u bytů v novostavbách a u panelových domů se dosud situace tak výrazně nezměnila. „U nových objektů lidé stále spekulují na možný pokles cen. V tomto případě skutečně čekáme, že by ceny u některých objektů měly ještě jít dolů tak, jak developeři budou rozprodávat hotovou výstavbu. Počet prodaných bytových jednotek se nicméně již i díky prvním slevám od developerských firem ustálil,“ doplnil Šinágl. Starší panelové byty podle něj čeká ve většině případů v první polovině tohoto roku cenový pokles o 10 až 15 procent. „Ceny bytů v panelácích již šly v loňském roce dolů zhruba o čtvrtinu, což je velmi výrazné. Počet obchodů v prosinci v tomto segmentu mírně poklesl v řádu jednotek procent,“ doplnil Šinágl. Růst poptávky se zatím podle Šinágla týká hlavně Prahy a dalších velkých měst.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!