Evropská komise vyšetřuje možný kartel cementářů, týká se i Česka | E15.cz

Evropská komise vyšetřuje možný kartel cementářů, týká se i Česka

Evropská komise prošetřuje možný kartel výrobců cementu v deseti zemích Evropské unie. Jednou z nich je Česko. Brusel chce zjistit, zda se firmy protiprávně nedomlouvaly na cenách či rozdělení trhu.

Vyšetřování se týká firem v Rakousku, Belgii, Česku, Francii, Německu, Itálii, Lucembursku, Nizozemsku, Španělsku a Británii. Dosavadní poznatky vedou Evropskou komisi k přesvědčení, že je podezření třeba prošetřit urychleně. V některých státech se už uskutečnily inspekce unijních expertů. Mluvčí největší tuzemské cementářské firmy Českomoravský cement Lukáš Volša odkázal na vyjádření mateřské společnosti, kterou je německý HeidelbergCement.

V něm stojí, že firma obdržela od EK oznámení o vyšetřování možného kartelu, HeidelbergCement s komisí spolupracuje a poskytl jí všechny vyžádané informace. Firma předpokládá, že se podezření o kartelové dohodě nepotvrdí. Podobně se vyjádřil také mexický Cemex, který v Česku vlastní stejnojmennou firmu. Šetření se týká cementu i dalších stavebnin, v nichž se cement používá. Brusel podotkl, že vyšetřování ještě neznamená, že zahájí i další právní kroky, které by mohly vést k udělení pokut. Není také stanoveno, jak dlouho jeho šetření potrvá.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!