Evropské ředitelství hrochů je na Slezské. V ostravské zoo | E15.cz

Evropské ředitelství hrochů je na Slezské. V ostravské zoo

V Ostravě vůbec poprvé spočítali evropské hrochy a vydali o tom knihu. Hroši jsou z Ostravy i koordinováni.

Šestnáctý listopad 1967 byl pro Ostravu výjimečným dnem. Tehdy sem byl přivezen vůbec první hroch, respektive hroší samice jménem Róza. Jednoroční zvíře do moravskoslezské metropole putovalo z tehdejší SRN přes Dvůr Králové. Róza se stala zakladatelkou ostravského chovu hrochů. V osmačtyřiceti letech loni na podzim zemřela. Její kosti byly vypreparovány a možná by si zasloužila v zoologické zahradě svůj pomník. I její zásluhou a zásluhou jejího rodu může být v ostravské zoo vedena Evropská plemenná kniha těchto zvířat. Nikdo v Evropě předtím žádné takové knihy netiskl.

Jak seznámit hrochy

„Kdybych měl použít té nejotřepanější fráze, pak jde o splnění mého životního snu,“ říká o své pozici třiatřicetiletý zoolog Jan Pluháček, zaměstnanec ostravské zoo. Je totiž evropským koordinátorem hrochů. Znamená to, že vede plemennou knihu a také doporučuje hroší páry k seznámení.
Loni v listopadu tak odcestoval dvouletý ostravský odchovanec hroch Hugo do varšavské zoo. „Hugovi jsem se snažil doporučit nevěstu. Našel jsme ji až ve Velké Británii. Je velmi geneticky cenná. Rodiče její matky totiž pocházejí z přírody,“ vysvětluje Pluháček. Teď jen záleží na tom, jestli se zoologické zahrady mezi sebou domluví a Hugo se ke své vybrané britské nevěstě dostane.
Vůbec první Evropskou plemennou knihu hrochů vydali v ostravské zoo v roce 2007, kniha vychází každý rok s upřesňujícími údaji a letos vyjde v pořadí čtvrtá. Poslední kniha zahrnuje soupis hrochů ze všech evropských zoo, které na podobných programech spolupracují. Takových hrochů v nich napočítali sto devadesát šest. „Předpokládáme, že zhruba další sto až dvě stovky hrochů žijí v Evropě v cirkusech a zoo, které nespolupracují. Takové jsou zejména v zemích jako Itálie nebo Španělsko,“ vysvětluje Pluháček problematiku sčítání tlustokožců v Evropě. Kniha se také snaží mapovat vůbec všechny hrochy, kteří se kdy v Evropě objevili. Těch zoologové napočítali tři sta šestnáct. Vůbec prvním zvířetem v Evropě byl hroch v londýnské zoo, kterého tam přivezli už v roce 1850.

Čtyřicet let chovu

Že ostravská zoo může plemennou knihu hrochů vést a mít hrošího evropského koordinátora, o tom rozhodla Asociace evropských zoologických zahrad před čtyřmi lety. Podmínky k udělení jsou následující: zoo musí taková zvířata dlouhá léta chovat, a to s patřičnou úrovní a erudicí. Všechny podmínky v Ostravě splnili. Místní zoo se za více než čtyřicet let narodilo celkem jedenatřicet hrochů, odchovat se však podařilo jen šestnáct. „Taková čísla se nijak nevymykají v porovnání s ostatními zahradami,“ uvádí Pluháček. V pavilónu ze sedmdesátých let minulého století však nyní žijí v Ostravě hroši pouze dva. Jejich pavilon čeká rekonstrukce. Hroši do svého bazénu získají nový filtrační systém, opravena musí být střecha, která je v havarijním stavu. V Česku lze kromě Ostravy vidět v zoologické zahradě hrochy už jen v Praze.

Relativní kliďas

Vedení Evropské plemenné knihy má podle Pluháčka jasný účel. Udržet co největší genetickou základnu chovaných zvířat. Moderní zoo si totiž dávají za cíl udržet populaci jednotlivých druhů tak, aby především přežily, i kdyby byly ve volné přírodě vyhubeny. U hrochů je tento princip naplňován dokonale. Zatímco počty mohutných obojživelníků v zoologických zahradách stoupají tak, až zvířata dostávají antikoncepci, počty volně žijících hrochů naopak klesají. Stávají se obětí lovců. Ostravští chovanci jsou podle svých ošetřovatelů indvidualisté. Zatímco Róza byla miláčkem ošetřovatelů, ochotná přijít na zavolání, její dcera Katka už zdaleka tak přátelská není. „Samice hrochů jsou přirozeně cholerické, aby si s nimi samci nemohli dělat cokoli,“ vysvětluje Pluháček a dodává, že samec Honza, druhý ze dvou hrochů nyní žijících v Ostravě, je na hrošího samce povahou ještě „relativně kliďas.“

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!