Evropský trh komerčních nemovitostí hlásí náznaky stability | E15.cz

Evropský trh komerčních nemovitostí hlásí náznaky stability

Investiční objemy ve druhém čtvrtletí letošního roku na evropských trzích vzrostly oproti prvním třem měsícům roku o 2,5 procenta. Největší podíl na tom měla vyšší aktivita zahraničních kupců (nárůst o téměř 16 procent) na hlavních západních trzích.

Investiční objemy ve druhém čtvrtletí letošního roku na evropských trzích vzrostly oproti prvním třem měsícům roku o 2,5 procenta. Největší podíl na tom měla vyšší aktivita zahraničních kupců (nárůst o téměř 16 procent) na hlavních západních trzích.

Objemy ve výši 11,97 miliardy eur však přesto znamenaly pouhých 41 procent průměru za rok 2008 a, což je ještě závažnější, jen 19 procent průměru rekordního roku 2007. Vyplývá to z průzkumu mezinárodní poradenské společnosti Cushman & Wakefield. Průměrné výnosy nemovitostí nejvyšší kategorie v Evropě nyní dosahují 7,52 procenta, přičemž v západní Evropě (bez Velké Británie) to je 6,65 procenta, ve Velké Británii 6,97 procenta, ve střední Evropě 8,63 procenta a na východoevropských trzích 12,86 procenta.

Rozdíl mezi výnosy na západě a východě tak činí 621 bazických bodů oproti 423 bazickým bodům ve stejném období loňského roku. Největší podíl na nárůstu aktivity měly zatím kancelářské prostory. Objemy vzrostly o 30 procent oproti prvnímu čtvrtletí, přičemž obchodní prostory zůstaly beze změny a průmyslové objekty poklesly o 26 procent.

#####Nárůst důvěry vykazují hlavně německé fondy

Podle Jamese Chapmana, vedoucího investičního oddělení pražské pobočky Cushman & Wakefield vykazují největší nárůst důvěry německé fondy. Ty prý mají snahu nakupovat dobré nemovitosti před koncem roku, proto byla jejich aktivita doposud omezená. „Lákají je výnosy dobře pronajatých nemovitostí, které jsou přibližně o 200 bazických bodů vyšší než před osmnácti měsíci. Po téměř čtyřletém období, kdy se zaměřovaly spíše na developerské projekty, jsme zase svědky návratu růstových fondů na trh,“ říká James Chapman.

Na konci druhého a na začátku třetího čtvrtletí byl zaznamenán nezvratný růst poptávky investorů i v České republice. To ale platí pro „nejlepší zboží“ na trhu, takže ve skutečnosti jen pro tři nebo čtyři top objekty, a nabídka investorům je tedy velmi omezená. V důsledku toho došlo v Praze ke stabilizaci cen těchto nejlukrativnějších nemovitostí. Po mimopražských nemovitostech nižší kategorie je v podstatě nulová poptávka, protože investoři očekávají další pokles cen a nájemného.

#####Všechny sektory se těší stabilitě

Na mnoha dalších trzích, ať už se jedná o rozvíjející se trhy Ruska a Turecka nebo vyspělejší trhy Švédska a Německa, byly ovšem výnosy stabilní. Trhy, které zaznamenaly nejvýraznější posun, byly většinou východní (například Bulharsko, pobaltské státy a Ukrajina), ale i když ve střední a východní Evropě bylo zvýšení celkově mnohem výraznější než na západě, stále se jednalo o výrazné zlepšení oproti průměrnému růstu 100 základních bodů zaznamenanému v každém z předchozích dvou čtvrtletích. V nájemním sektoru pokračovala rostoucí nabídka a slabá poptávka v erozi nájemného, přičemž celkový pokles od června minulého roku dosáhl 6,9 procenta. Většina trhů a sektorů ovšem alespoň zaznamenala zpomalení propadu oproti začátku roku.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!