Exkluzivně: Lékaři z Prahy v roce 1977 tajně odjeli léčit Saddáma Husajna | E15.cz

Exkluzivně: Lékaři z Prahy v roce 1977 tajně odjeli léčit Saddáma Husajna

Lékaři z Prahy se chystali na konci sedmdesátých let operovat Saddáma Husajna. Týdeník Sedmička má k dispozici unikátní dokumenty, které mapují cesty specialistů z Československa za prominentním pacientem do Bagdádu.

Irácké vedení se v roce 1977 obrátilo na československé úřady s prosbou o pomoc. Druhého muže země trápily silné bolesti z vyhřezlé ploténky. Byl částečně ochrnutý. Irák měl tehdy s Husákovým Československem výborné politické i hospodářské vztahy. V té době dodávala Praha Bagdádu zbraně za stovky milionů korun. Sedmička má k dispozici podrobný lékařský nález Saddáma Husajna, který nese razítko Tajné.

Jedním z lékařů byl přednosta neurochirurgie vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích Zdeněk Kunc, který byl vyhledávanou kapacitou na toto bolestivé onemocnění páteře. Podle Kuncovy zprávy, kterou sepsal po vyšetření Saddáma Husajna, se „s každou atakou bolesti pacientův stav zhoršuje. Pacient je se svým stavem nespokojen při práci a sportu. Operace je nevyhnutelná.“ V květnu 1977 letěl Kunc do Bagdádu podruhé. Doprovázela jej instrumentářka. Zakladatel české neurochirurgie se chystal Husajna operovat.

Podrobnosti čtěte v nové Sedmičce, která vychází ve čtvrtek 7. ledna.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!