Export stavebních prací naráží na omezené možnosti | E15.cz

Export stavebních prací naráží na omezené možnosti

Na konferenci Fórum českého stavebnictví se hovořilo i o exportu stavebních prací. V podstatě bez výjimky firmy potvrzovaly, že pracovat například v Německu se prakticky nedá, protože německý trh tam české dodavatele nepustí.

Některé stavební firmy sice v zahraničí podnikají, ale všechny jednohlasně hovoří vždy o četných problémech. Jednou z těch firem, které si vyzkoušely práci v zahraničí, je společnost PSJ a. s. Na zkušenosti jsme se zeptali Jaroslava Jirkovského, ředitele Divize export PSJ a. s.

V dnešní ekonomické situaci, tedy v krizi, pracujete na několika stavbách v zahraničí. Jaké jsou vaše zkušenosti?

Podnikání mimo Českou republiku patří mezi strategické záměry společnosti, neboť zde PSJ vidí potenciál zajímavého růstu a v současné době i prostor ke kompenzaci výpadku tuzemských zakázek. V roce 2009 se export podílel na celkovém obratu PSJ, a. s., 15 procenty, což je zhruba stejně jako v předchozím období. V dalších letech by se Divize export měla stát jedním z tahounů PSJ.

Zakázky v zahraničí jsou výsledkem dlouhodobých aktivit a velkého množství náročných jednání a administrativy. Procentuální úspěšnost v tomto směru není velká. Jsme rádi, že se přesto na zahraničních trzích stabilně pohybujeme už od roku 1991, tedy od počátku existence společnosti. PSJ takto zanechalo svoji stavební stopu v pětadvaceti zemích pěti kontinentů, nabralo cenné zkušenosti a získalo důvěru investorů a bankovních ústavů.

Pro Ministerstvo zahraničních věcí ČR (MZV) jste rekonstruovali ve 14 zemích objekty zastupitelských úřadů. O tyto stavby soutěžíte, nebo vás MZV oslovuje do výběrového řízení, protože má s vaší prací zkušenosti?

My jsme provedli jednak novostavby či rekonstrukce zastupitelských úřadů nebo rezidencí velvyslanců, jednak jsme realizovali velmi náročnou rekonstrukci České národní budovy v New Yorku. Vypsaná výběrová řízení MZV pečlivě sledujeme a následně zvažujeme, zda jsme je schopni v daném regionu logisticky a realizačně zvládnout. Poté o ně soutěžíme ve veřejném výběrovém řízení.

[file:5938:small:right]

Na těchto úřadech se staví podle českých stavebních norem, nebo podle místních?

Rekonstrukce ambasád je velice specifická. Staví se podle českých norem s přihlédnutím k místním specifikům. Projektová dokumentace pochází téměř vždy od českých projektantů, tudíž rozpočet a předepsané materiály pocházejí z českých standardů. Záměny za místní výrobky jsou u státní zakázky velmi komplikované především z časových důvodů, kdy by muselo dojít ke složité administrativě se zákazníkem. Výjimkou v tomto směru byla složitá rekonstrukce České národní budovy v New Yorku, kterou bylo nutné realizovat v souladu se všemi normami a pravidly státu New York.

Vozíte na stavby vlastní lidi? Jak řešíte řemeslné práce a různé technologie? A co kvalita stavebních prací?

Jelikož místní standardy provádění prací často neodpovídají předepsané evropské kvalitě, zejména pro realizaci technologií, řemesel a finalizaci prací dovážíme své zkušené pracovníky. Místním firmám svěřujeme hrubé stavební práce. Lze říci, že je zvládají podle našich představ.

Podepsali jste smlouvu na realizaci stavby multifunkčního komplexu Sochi City v ruském přístavním městě Soči na pobřeží Černého moře, kde se v roce 2014 uskuteční zimní olympijské hry. Kdy začnete stavět?

S investory jsme v každodenním kontaktu. Jednání ještě nebyla definitivně uzavřena, máme sice platnou smlouvu o realizaci díla, ale její účinnost je podmíněna splněním několika podmínek, především na straně investora. Věříme, že tato rozsáhlá a prestižní stavba by mohla být zahájena v pololetí letošního roku.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!