Fabrika Business Park čeká na oživení | E15.cz

Fabrika Business Park čeká na oživení

V polovině minulého roku představila společnost IMMORENT ČR unikátní projekt Fabrika Business Park, který má přispět ke změně vnímání Plzně nikoli jako montovny, ale jako technologického centra, kde najde práci řada absolventů Západočeské univerzity.

Letošní ročník plzeňského veletrhu realitních, stavebních a investičních příležitostí byl dobrým důvodem prezentovat současný stav přípravy tohoto projektu. Společnost IMMORENT ČR chtěla podle původních plánů postavit v Plzni do roku 2012 kancelářský areál Fabrika Business Park s plochou 38 tisíc metrů čtverečních. Firma vykoupila od soukromníků a města 2,5 hektaru vedle univerzity na Borských polích. Stavba osmi samostatných nájemních budov, obslužných silnic a parkovišť včetně třípodlažního parkovacího domu přijde na několik miliard korun. V areálu, jehož dokončení bude záviset na poptávce nájemců, by mělo najít práci nejméně 2500 lidí. Původní plány počítaly s tím, že se začne stavět v polovině letošního roku a první dvě budovy budou hotové přibližně za rok. Krize ale vykonala své, projekt se stejně jako řada dalších zatím odkládá.

#####Projekt nekončí, kvůli krizi se pouze odkládá

Záměr vybudovat v Plzni administrativní centrum získal podporu města i Plzeňského kraje, který chce v rámci podpory sídel strategických služeb nabízet produkty s vyšší přidanou hodnotou. „Administrativní centra vytvářejí možnost vzniku nových pracovních příležitostí v oblasti vývoje, obchodu a služeb,“ říká Tomáš Velemínský, jednatel společnosti IMMORENT ČR. I když hospodářská recese významně pozměnila plány developerských společností, Fabrika Business Park je nadále živý projekt. „Na konci minulého roku nabylo stavební povolení právní moci, máme připravené podklady pro výběrové řízení na dodavatele stavby. Jakmile dojde k oživení trhu, jsme připraveni začít stavět,“ tvrdí Tomáš Velemínský.

#####Stavět se bude v několika etapách

Realizace ambiciózního administrativního komplexu celkem s 38 200 metry čtverečních kancelářských ploch je naplánována do několika etap. V rámci první etapy vznikne necelých deset tisíc metrů čtverečních kanceláří. „Projekt je koncipován tak, aby byl flexibilní a uspokojil široký okruh požadavků. Potenciálnímu nájemci jsme schopni nabídnout prostory od dvou set metrů čtverečních až po dva tisíce, pokud obsadí celé patro budovy,“ doplnil Tomáš Velemínský. Jako přidanou hodnotu pro budoucí nájemce připravuje IMMORENT ČR ve spolupráci se Západočeskou univerzitou a personální agenturou zajímavý projekt Job Centra. „Jde o službu pro nájemce. Job Centrum zajistí nábor pracovníků. Studentům univerzity zase nabídne možnost brigád ve firmách, jež budou ve Fabrice působit, a získají tak šanci připravit se na svou budoucí profesi,“ popisuje Tomáš Velemínský ambiciózní plán.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!