Facebook kupuje operátora WhatsApp. Celkem za 19 miliard dolarů | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Facebook kupuje operátora WhatsApp. Celkem za 19 miliard dolarů

Facebook kupuje operátora WhatsApp. Celkem za 19 miliard dolarů
Žijeme v době, kdy nechceme promarnit ani minutu nečinností.
• 
ZDROJ: ČTK

msc

Největší internetová sociální síť Facebook oznámila, že za 16 miliard dolarů (319 miliard korun) kupuje provozovatele aplikace pro mobilní komunikaci napříč chytrými mobilními telefony WhatsApp. Další tři miliardy dolarů pak získá vedení WhatsApp a jeho zaměstnanci formou vyhrazených akcií Facebooku v průběhu příštích čtyř let.

Z celkové sumy mají být čtyři miliardy dolarů vyplaceny v hotovosti a zbývajících 12 miliard v akciích Facebooku. Spoluzakladatel Whatsapp Jan Koum se v rámci kontraktu stane členem představenstva Facebooku.

Pro Facebook představoval WhatsApp jednu z nejagresivnějších konkurenčních služeb na poli smartphonů. Umožňuje mezi mobily nejrůznějších značek zasílat textové zprávy podobné sms bez poplatků, které používá přibližně 450 milionů zákazníků, z toho 70 procent z nich téměř každý den.

„WhatsApp je na cestě propojit miliardu lidí. Služby, které toto v dnešním světě dokáží, jsou pro nás neuvěřitelně cenné,“ dodal k akvizici zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. Služba využívá stejný mobilní internetový tarif, jaký se používá k prohlížení e-mailu a surfování na internetu. Navíc umožňuje zprávy posílat i s fotkami, videozáznamy a zvuky.

Vývoj akcií Facebooku:

akcie Facebookuakcie FacebookuAutor: Yahoo Finance
Zdroj: Yahoo Finance

Podle analytiků převzetí služby WhatsApp přibližuje Facebook blíž k mobilní komunikaci a může mu pomoci získat další uživatele mezi mladými, včetně některých náctiletých, kteří se vyhýbají sociálním sítím hlavního proudu.

Cathy Boyleová pro britskou BBC uvedla, že služba má vedle základny mladších uživatelů pro Facebook význam i kvůli své popularitě v zahraničí: na mnoho zahraničních trhů podle ní pronikla hlouběji než Facebook.

Podle některých hlasů ale akvizice posílí obavy, že Facebook a jiné technologické firmy začínají jít po nových slibných produktech a službách příliš horlivě. „Očekávám, že se kolem toho obchodu objeví velká skepse. Lidé o tom budou přemýšlet a řeknou si, o-ou, to za to zaplatili až tak moc?,“ tvrdí podle agentury AP Anthony Michael Sabino z americké Univerzity sv. Jana.

Profil firmy WhatsApp
- Společnost WhatsApp Inc. založili v roce 2009 Američan Brian Acton s Ukrajincem Janem Koumem, kteří před tím pracovali pro americkou internetovou společnost Yahoo. Sídlo firmy je v kalifornském Mountain View. a má 50 zaměstnanců.
- Název pochází z anglického výrazu „What's up?“, neboli „Co se děje ?“ či „Jak to jde?“.
- WhatsApp je multiplatformní aplikace sloužící pro mobilní komunikaci. Umožňuje zasílat textové zprávy podobné sms bez poplatků. Služba využívá stejný mobilní internetový tarif, jaký se používá k prohlížení e-mailu a surfování na internetu. Navíc umožňuje zprávy posílat i s fotkami, videozáznamy a zvuky. K dispozici je pro zařízení iPhone, BlackBerry, Windows Phone, Android a Nokia.
- WhatsApp podporuje desítky jazyků, mezi nimiž je i čeština. První rok užívání je služba bezplatná, za každý další rok její uživatelé zaplatí jeden dolar (asi 20 korun).
- Za pět let si tato komunikační aplikace získala přes 450 milionů uživatelů a její zisk v loňském roce činil podle odhadu investiční firmy Windforce Ventures asi 60 milionů dolarů (asi 1,2 miliardy korun).
- Logem firmy je telefonní sluchátko v zelené bublině.

Jan Sedlák: Technologie – růst a obavy z budoucnosti

Autor: msc
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!