Facebook sledoval soukromí uživatelů. Data využíval k marketingu | E15.cz

Facebook sledoval soukromí uživatelů. Data využíval k marketingu

Facebook sledoval soukromí uživatelů. Data využíval k marketingu
Facebook
• 
ZDROJ: (CC BY-ND 2.0), Franco Bouly, Flickr.com

ČTK

Hromadnou žalobu na společnost Facebook odstartovali dva jeho uživatelé - Matthew Campbell z Arkansasu a Michael Hurley z Oregonu. Žaloba za šmírování požaduje pro každého poškozeného uživatele v USA odškodné ve výši minimálně 10 tisíc dolarů (zhruba 200 tisíc korun).

Největší světová internetová sociální síť Facebook čelí ve Spojených státech hromadné žalobě kvůli údajnému sledování soukromých zpráv uživatelů. Získaná data jsou podle žaloby využívána k marketingovým účelům, píše server BBC.

Žaloba tvrdí, že Facebook sleduje zprávy, ve kterých uživatelé sdílejí odkazy na jiné webové stránky. Získává tak prý profil jejich internetových aktivit. Facebook označil obvinění za nepodložená. „Budeme se energicky bránit,“ uvedla firma.

Žaloba se odvolává na nezávislý výzkum, který podle ní zjistil, že Facebook sleduje obsah soukromých zpráv uživatelů „pro účely, které nesouvisí s usnadněním přenosu zpráv“.

Vývoj ceny akcií společnosti Facebook

Vývoj ceny akcií společnosti FacebookVývoj ceny akcií společnosti FacebookAutor: Patria.cz

Facebook tak podle žaloby může získávat cenné informace, protože „uživatelé, kteří věří, že komunikují prostřednictvím nesledované služby, o sobě pravděpodobně sdělí skutečnosti, které by nikdy neposkytli, kdyby věděli, že jsou sledováni“.

Facebook byl již v minulosti často kritizován kvůli své politice v oblasti ochrany soukromých údajů. Facebook používá více než miliarda lidí po celém světě. Každý den síť navštíví zhruba 700 milionů uživatelů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!