Facility management nazeleno aneb Šetřit se dá všude | E15.cz

Facility management nazeleno aneb Šetřit se dá všude

V roce letošním a možná i v letech příštích se všichni setkáme s do této doby relativně neznámými jevy, zejména pak s omezením investic do nových technologií a extrémními nároky směrem k úsporám, a to ve všech oblastech podnikání. Náklady na energie rostou zároveň s energetickou náročností technologií. Všudypřítomný tlak na ekologii veškerých provozů je potom pro facility manažera výzvou.

Receptů, jak ušetřit nejen výdaje na energie, je řada. Většinou jsou všeobecně známé, nicméně stále aktuálnější. A navíc opakování je matkou moudrosti:

2. Máme přihrádku pro již použitý papír blízko tiskárny. Používáme už jednou použitý papír pro jiné účely. Je to ekologické i ekonomické. Kupujeme recyklovaný kancelářský papír. Na trhu již existuje mnoho druhů kvalitních recyklovaných papírů, které neškodí tiskárnám a kopírovacím strojům. Šetřit můžeme také využitím elektronických médií. Používáme e-maily, flash disky, zálohovací disky. Netiskneme korespondenci, ukládáme v elektronické podobě.

3. Vytahujeme ze zásuvky všechny nabíječky a adaptéry, když nejsou používány. I když nejsou v použití, stále odebírají malé množství elektřiny. Vypínáme PC, monitory a ostatní elektroniku kompletně. Nikdy neponecháváme v „stand-by“ modu. Nastavíme kuchyňské spotřebiče (chladnička, mrazicí boxy) na takovou teplotu, která stále zajišťuje kvalitu uchovaného jídla, ale není nutně na absolutním minimu. Nastavíme klimatizaci na o pár stupňů vyšší teplotu v létě, o pár méně v zimě. Kde je to možné, používáme v létě přirozenou ventilaci, klimatizaci vypneme.

4. Na toaletách, v kancelářích, provozech a kuchyňkách vypínáme světlo vždy, když opouštíme místnost. U všech vypínačů nalepíme štítky vyzývající kolegy k úspoře energie. Zavřeme uzávěr teplé vody v umyvadlech na toaletách. Pro běžné omytí rukou stačí voda studená nebo jen mírně vlažná. Používáme látkové utěrky ve společných kuchyňkách. Vyhnete se nákupu jednorázových papírových ručníků. Nekupujeme vodu v plastových láhvích/ barelech. Existují cenově i ekologicky daleko výhodnější alternativní řešení.

5. Recyklujeme odepsanou elektroniku. PC, monitory, laptopy, kancelářské stroje, ale i baterie a ostatní spotřebiče bychom měli vždy ekologicky zlikvidovat a obdržet protokol o ekologické likvidaci od dodavatele. Pořizujeme pouze úsporné žárovky. Vyměňte všechny klasické ve vašich prostorách.

6. Třídíme odpad. Naši kolegové se rádi přidají, když jim vytvoříme podmínky. Připravíme kontejnery na tříděný odpad, uzavřeme dohodu s úklidovou firmou, majitelem objektu a technickými službami o třídění odpadu i za „našimi dveřmi“. Uzavřeme smlouvu s firmou zajišťující ekologickou likvidaci baterií. Ta zajistí malé kontejnery a pravidelně si pro ně jezdí. Kolegové mohou nosit vybité baterie i z domovů.

7. Chodíme po schodech místo používání výtahů. Nejenže šetříme energii, přispějeme tím i sami sobě. Kde je to možné, jezdíme na služební cesty vlakem, MHD. Při jízdě vozidlem se spojíme při společných cestách s kolegy, kteří cestují stejným směrem.

Způsobů, jak se vyrovnat s ekonomickou ekologií je mnoho. Výše je uvedeno jen pár tipů, které lze aplikovat v naší každodenní práci facility manažera. Avšak heslem by mělo rozhodně být - nikdy to nevzdávejme, komunikujme s vedením společnosti a kolegy, vyzývejme k úspornému a ekologickému způsobu prováděných činností a našich společných aktivit.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!