Fany buduje na zahradě metro a Čenda zdědil titul lva | E15.cz

Fany buduje na zahradě metro a Čenda zdědil titul lva

Domácnost sdílí se zvířecím kamarádem mnoho lidí. Nejinak je tomu v Boleslavi.

Týdeník Sedmička vybral sedm osobností města, aby představili zvířecí miláčky, které mají doma. Je mezi nimi hokejista, tanečnice, politik, zaměstnanec Domu dětí a mládeže, herec, ředitelka knihovny i sbormistryně.

1. Matýsek Schwarz

Brankáře Bruslařského klubu Mladá Boleslav není třeba nijak zvlášť představovat. Také on patří do skupiny pejskařů. Doma má Matýska, což je bruselský gifonek. „Pořídili jsme si ho se ženou, když jsme ještě nebyli svoji a já hrál druhým rokem v Americe. Záměrně jsme si vybrali malého psa, který by mohl v klidu létat letadlem, směl na palubu a nemusel být v kleci někde se zavazadly,“ řekl Schwarz. Plemeno vybírali zejména podle váhy. Na gifonkovi se jim líbilo, že je zajímavý a není jen tak k vidění. „Je docela vychovaný, mě poslouchá, manželku o něco méně. Když jsme ho měli první rok, nemohli jsme ani položit na zem pytel s odpadky, protože ho hned roztrhal. Naštěstí se to už odnaučil,“ zavzpomínal Schwarz.

2. Mogy Štumpfa

Psa Mogyho má orientální tanečnice Lucie Štumpfová od loňského podzimu. Dokonce se narodil ve stejný den jako ona. „Byl nám asi souzený. Dostali jsme se k němu nečekaně. Fotila jsem štěňata, která se narodila psovi mého bratrance kvůli inzerci. Jedno štěňátko však zbylo a manžel přišel s tím, že si ho na pár dní půjčíme a uvidíme, jestli si ho necháme. Samozřejmě ani jeden z nás neměl to srdce se ho vzdát. Tak už u nás zůstal,“ řekla Štumpfová.
Je to jejich první společné zvíře. Výhodou pro ně bylo, že když si ho vzali, bylo mu pět měsíců a byl tak částečně vychovaný. Uměl už základní povely. Proto to měli jednodušší. „I když poslouchá, tak někdy zkouší udělat něco, o čem ví, že to nesmí. Zkouší nás přemluvit svým kukučem. Momentálně na něj zřejmě přichází puberta, protože doma začíná cupovat noviny. Proto, když jdeme ven, nechávám ho tahat vodítko, ať se vyblbne,“ mínila Štumpfová.

3. Hugo Beznoska

Náměstek primátora Adolf Beznoska také propadl psům. Doma má šestiletého mopse Huga. Vybral si ho kvůli povaze. „Mopsi jsou úžasní k lidem a jsou kamarádští. Je to náš první společný pejsek,“ řekl Beznoska, který měl, jako dítě, foxteriéra a voříška. Jméno mu vybírali sami. „Je takový těžkopádný a ufuněný, takže jméno Hugo nám k němu pasovalo nejlépe,“ mínil Beznoska. Mops je čistokrevný, má na něj papíry, ale na výstavy s ním nechodí. „Musel by ovládat alespoň základní povely, ale ty on neumí. Nejraději se mazlí nebo jí,“ řekl Beznoska.

4. Fany Houštecká

„Jelikož bydlím na venkově, kam zvířata patří, tak jsme si i my nějaká opatřili,“ řekl vedoucí propagačního oddělení boleslavského Domu dětí a mládeže Vratislav Houštecký. Jeho dvanáctiletý syn na rodičích vyžebral morče a andulky. Pak i kočku. Tolik zvířat by Houšteckému stačilo, ale manželka se synem na něj tlačili. Aby si pořídili psa. Nakonec nátlaku svých blízkých podlehl a do rodiny přibyla fenka Fany. „Na jednu stranu souhlasím, že vás nikdo jiný nedokáže uvítat tak srdečně a upřímně jako pes. Na druhou stranu je však hravé třicetikilové štěně neřízenou střelou. Také ráda hrabe. Takže nám na zahradě přibývají další a další stanice metra. Každý den, když přijdu domů, tak vidím, že stavba pokračuje. Ale s těmito likvidačními akcemi jsem počítal,“ přiznal Houštecký.

5. Čenda Jirák

Herec a člen souboru boleslavského divadla Ota Jirák má jezevčíka. „Měli jsme Honzíka, to byl profesor mezi jezevčíky, který poslouchal. Nic netrhal a neurážel se. Bohužel nás ve čtrnácti letech opustil. Při výročním „džamborí“ našeho Velkovévodství jsem povýšil naši chalupu na zámek a našeho jezevčíka na lva. V Praze jsem objevil podnik, kde vyrábějí smaltované cedule. Nechal jsem ji vyrobit s nápisem Třída Lva Honzy, Neveklovice, Velkovévodství ostrova svaté Anny. A to máme na baráku. Náš nový Čenda po něm titul zdědil, to už je dědičný lev,“ vyprávěl herec. I když Jirákovi po smrti Honzíka dalšího psa nechtěli, vydrželi to jen deset dní. „Dcera nám poslala odkaz na internetu, kde někdo nabízel jezevčíky. Tak jsme si pro něj jeli k Příbrami,“ řekl Jirák.

6. Belinka Kovaříková

Ředitelka městské knihovny Věra Kovaříková donedávna bydlela s dcerou u rodičů. Měla tam fenku vlčáka Belinku a kočku. Přestěhovala se do paneláku, kde chová pouze ptačího mazlíčka, který se jmenuje Karel. K rodičům jezdí o víkendech a na Belinku se vždy těší. „Moc se mi po ní stýská. V paneláku psa nechci, manžel i já jsme pracovně vytížení, dcera studuje vysokou školu, tak by byl pořád sám, to není zrovna ideální. Zvířata miluju, ale respektuji, že je nutné se jim věnovat a mít na ně čas. Takže musím přítomnost pejska oželet,“ řekla Kovaříková.

7. Dráček Amerighi

Sbormistryně dětského pěveckého sboru Paprsek Markéta Amerighi chová kocoura Dráčka a zakrslé králíky. „I když jsou zakrslí, jeden z nich vypadá jak normální. Je hodně přerostlý,“ řekla Amerighi, která měla jako dítě kočku a třináct morčat. Dráček je podle ní kocour s velkým „ká“. „Je to lovec. Každý den mám na rohožce chycené myši, chlubí se s nimi. Loví i zajíce, je neskutečný,“ vyjmenovala Amerighi.

7 nejoblíbenějších psích plemen v Česku

1. Zlatý retrívr. Je ideálním rodinným společníkem. Ve skupině je přítulný a miluje děti.

2. Německý ovčák. Mezi nejvýraznější vlastnosti německého ovčáka patří ovladatelnost či neúplatnost.

3. Labradorský retrívr. Je to veselý pes, který miluje vodu. Je také proslulý svým vynikajícím čichem.

4. Yorkshirský teriér. Velkou výhodou tohoto plemene je jeho srst, která nelíná.

5. Knírač. Díky svým schopnostem se nejlépe hodí jako doprovodný, sportovní a služební pes.

6. Bígl. Živé plemeno s velkými sklony k tloustnutí.

7. Jezevčík. Vychází dobře se všemi ostatními psy, domácími zvířaty a dětmi

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!