Fenka Betty pomáhá léčit tělo i duši | E15.cz

Fenka Betty pomáhá léčit tělo i duši

Fenka Betty už dva roky pomáhá lidem v domově důchodců i postiženým dětem. Canisterapii se věnuje jako jediná v Karviné.

Kříženka špice a chodského psa Betty pomáhá spolu s majitelkou Vladislavou Gureckou léčit nemocné lidi. V osmi psích letech složila zkoušky z canisterapie, což je metoda, kdy pes pomáhá léčit. Jak psychiku, tak i tělo pacienta. Navštěvuje domov důchodců a mateřskou školu pro postižené děti. „Jako by to bylo dnes, když mi kamarádka řekla, že tak nějak nečekaně budou mít štěňátka. Křížence špice a chodského psa. Mně bylo tehdy jedenáct a o chovu psa jsem skoro neměla ponětí. Náhodou padl tehdy výběr na Betty a já jsem za to dnes strašně ráda. Je to úžasná fenka,“ vzpomíná na první společné chvíle majitelka Betty Vladislava Gurecká.

Cesta ke canisterapii byla dlouhá

Canisterapii se Betty a Vladislava začaly věnovat teprve před dvěma roky. Předtím zkoušely všechno možné. Samozřejmostí byl výcvik poslušnosti, běhaly agility. Betty má dokonce úspěšně složené zkoušky z pasení ovcí. „To byla náhoda. Jeli jsme se podívat, jak jde nahánění stáda pejskovi mého kamaráda a jen tak z legrace jsme vypustili Betku. Talent se projevil okamžitě,“ směje se Gurecká.
Canisterapii učila svou fenku asi půl roku. Pes, který chce „léčit“ musí vydržet ledacos. Štípání i tahání za chupy. To vše bez mrknutí oka. „Pes, který dělá canisterapii musí být na takové situace zvyklý, protože je v praxi často zažije. Když přišla návštěva, poprosila, jsem ji, aby trochu Betku zatahala a poštípala. Jedině tak si mohla na ty situace zvyknout. Pak si návštěva dopila kafe,“ vypráví Gurecká, jak se snažila Betku učit. Betty se svou majitelkou jezdí za důchodci do domova Pohoda v Orlové a do mateřské školy pro postižené děti v Karviné-Ráji. „Pro Betty je náročnější práce s dětmi. Obzvlášť u těch, které třeba nemohou samy ani sedět. Betty dám k dítěti do postele a položím na ni ruku a nohu dítěte. Říká se tomu polohování,“ vysvětluje Gurecká. Dítěti, které přijde takto se psem do kontaktu, se zlepšuje jednak psychika, ale uvolní se mu třeba i některé svaly. Betty je profesionál a vydrží několik minut ležet u dítěte, změnit polohu a zase jen ležet. „Všechno poznám na jejím výrazu a podle toho si děláme několikaminutové přestávky. Terapie trvá třeba i dvě hodiny,“ říká Gurecká. Betty umí dát najevo, že se jí něco nelíbí, ale jen výrazem v obličeji.
„Když jí někdo vytrhne chlupy nebo ji štípne, je z jejího pohledu sice vidět, že jí to není příjemné, ale jinak nehne ani brvou, natož aby někomu ublížila. Právě proto nemůže canisterapii dělat každý pes,“ říká Gurecká. Na plemenu psa ale až tak nezáleží. Pes nebo fena musí být hlavně hodní a klidní. Ani velikost není pro žádného psa překážkou. „Třeba důchodci v domovech mají raději ty menší pejsky. Vezmou si je na klín a hladí je. Tam je práce vůbec hodně jiná než u malých dětí. Babičky a dědečkové si pejsky hladí, krmí je, nebo si s nimi jen tak hrají. Jsou rádi, že nejsou sami a mají nějaké rozptýlení. Jednoduše vnímají více, než třeba postižené děti,“ porovnává Gurecká.

Důchodci jsou z pejsků nadšení

Pro fenku i její majitelku je tato práce radostí. Obzvlášť, když vidí, že jejich přítomnost lidem opravdu pomáhá. „Je krásný pocit, když vidím, že to těm lidem opravdu prospívá. Třeba jedna paní z Pohody v Orlové byla Bettynkou tak moc okouzlená, že si ji pořád odváděla ze společenské místnosti do svého pokoje, aby ji měla jen pro sebe. Dokonce jí kupovala sama i balíčky piškotů. Je radost se na takové situace dívat,“ vypráví Gurecká.
Právě teď jedná s domovem důchodců Nový domov v Karviné. Chtěla by s Betty pomáhat i tam. „K důchodcům s sebou často beru i svou jorkšírku Emmi. Tu si lidé taky moc oblíbili právě proto, že je tak malinká. A musím říct, že k nám brzy přibude další člen smečky. Bude to fenka australského ovčáka. Jméno jsem si zatím ještě nepromýšlela,“ přiznává Gurecká.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!