Finanční krize zastavila výstavbu Nové Karoliny | E15.cz

Finanční krize zastavila výstavbu Nové Karoliny

Celosvětová finanční krize se významně dotkla i města Ostravy, kde musejí být dočasně zastaveny některé práce na Nové Karolině, která se má stát novou částí centra města. V první etapě jednoho z největších městských projektů v Česku se zatím bude pokračovat pouze ve výstavbě administrativní budovy.

Budování obchodního centra a dalších staveb je podle náměstka ostravského primátora Lukáše Ženatého na neurčitou dobu pozastaveno. Město se však neobává, že by projekt dopadl neúspěšně. Developerskou soutěž na zástavbu bývalé koksovny vyhrála společnost Multi Development. „Představitelé společnosti nás informovali o tom, že mají problém se zabezpečením peněz na výstavbu první etapy. Jednání, která dosud vedli, byla přerušena a očekává se jejich pokračování,“ uvedl Ženatý. Dodal, že Multi Development počítá s tím, že banky začnou půjčovat peníze ihned po stabilizování stávající situace. „Jestli to bude měsíc, dva nebo tři, neumějí říct ani oni, ani my,“ uvedl Ženatý. První etapa měla být dokončena v roce 2010, město zatím se zástupci společnosti nejednalo o případných postizích za nedodržení smlouvy. Ženatý připustil, že s ohledem na finanční krizi by město mohlo být k nedodržení termínu shovívavější.

#####Developeři přehodnocují plány

Ředitel společnosti Multi Development pro ČR Luboš Kočí uvedl, že v celé Evropě jsou developerské společnosti nuceny přehodnocovat své plány a aktivity pro nejbližší období. „Tato situace se nemohla vyhnout ani developerským projektům v Ostravě. Důvodem je prakticky zamrzlé prostředí finančních trhů, které se projevuje velkou pasivitou finančních institucí a neochotou aktivně se zavázat k projektovému financování,“ uvedl Kočí s tím, že práce budou přerušeny pouze na nejnutnější dobu. Pokračovat se zatím bude jen ve výstavbě administrativní části první etapy Nové Karoliny, na níž společnost spolupracuje s Passerinvest Group. V první etapě za zhruba sedm miliard korun, s jejímž dokončením se počítá v roce 2010, má vyrůst obchodně-zábavní centrum, bytový dům i administrativní komplex.

V plánu je i vytvoření centrálního náměstí a rekonstrukce dvou historických budov -Elektrocentrály a Ústředny.

#####Nové kanceláře i byty

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!