FINEP: V Praze je nedostatek cenově dostupných bytů | E15.cz

FINEP: V Praze je nedostatek cenově dostupných bytů

Podle průzkumu společnosti FINEP je v Praze cenově dostupných bytů připravených ihned k nastěhování nedostatek. Na milionovou Prahu je jich v cenové kategorii do 50 tisíc korun za metr čtvereční méně než 700. Většina volných bytů na trhu dle FINEPu patří do kategorie dražších a luxusnějších projektů nebo je teprve ve fázi přípravy či výstavby.

„V poslední době se objevily informace o tom, že bytů na trhu je nadbytek. Pokud se ale podíváme na čísla podrobněji, je situace jiná. Až 59 procent dokončených bytů v Praze převyšuje cenu 50 tisíc korun za metr čtvereční, z toho jedna čtvrtina patří do kategorie luxusního bydlení s cenou nad 80 tisíc korun za metr čtvereční. Pro rodiny se středními příjmy, které aktuálně řeší bydlení, jsou tyto byty nedostupné,“ říká Michal Kocián, předseda představenstva FINEP Holding SE.

Pokud rodina s dětmi hledá byt o minimální dispozici 3+kk nebo 4+kk představuje výše měsíční splátky téměř jeden průměrný měsíční plat. Proto každá úspora za bydlení hraje velkou roli. Pokud rodina například platí nájem a ještě k tomu má splácet hypotéku, tvoří náklady na bydlení většinu rodinného rozpočtu. „Jednou z našich priorit je nabízet zákazníkům kvalitní byty za dostupnou cenu a v zajímavé lokalitě. Například cena bytu o velikosti 3+kk na Nové Harfě začíná již na 41 500 korun za metr čtvereční a přitom jste za 12 minut v centru, “ uvádí Michal Kocián.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!