Firmy chtějí v ČR prosadit nové energetické standardy | E15.cz

Firmy chtějí v ČR prosadit nové energetické standardy

Přibližně 100 tuzemských firem sdružených v České radě pro šetrné budovy a v Centru pasivního domu oznámilo vznik nové iniciativy Šance pro budovy. Cílem je prosadit do roku 2013 pro nové stavby povinně nízkoenergetický standard, a následně pasivní standard.

Podniky stojící za iniciativou působí v oblasti stavebnictví, technologií a finančních služeb. Iniciativa souvisí s loni přijatou směrnicí Evropské komise o energetické náročnosti budov. Ta říká, že do 31. prosince 2018 musí členské státy EU zajistit, aby všechny nové budovy užívané a vlastněné orgány veřejné správy byly budovami s téměř nulovou spotřebou energie. Od konce roku 2020 se tomuto standardu budou muset podřídit všechny nové budovy. Ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Miroslav Zámečník pro novou iniciativu spočítal, že přechod k vyšším energetickým standardům by Česku v příštích 25 letech mohl přinést až 223 miliard korun. Předpokladem výpočtu je mimo jiné roční růst cen energií o tři procenta.

#####Nízkoenergetickou výstavbu by měl podpořit stát

#####Snížit se musí spotřeba všech energií

„V budovách můžeme a musíme snížit na minimum zejména potřebu tepla na vytápění, spotřebu energie na přípravu teplé vody, chlazení, větrání a osvětlení,“ řekl předseda představenstva Rady pro šetrné budovy Petr Vogel. Česká rada pro šetrné budovy i Centrum pasivního domu založením společné iniciativy svou činnost rozhodně nekončí, propagovat šetrné budovy budou i nadále.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!