Fotbalovému brankáři Janu Laštů vkovi na Ukrajině chybí jen rodina | E15.cz

Fotbalovému brankáři Janu Laštů vkovi na Ukrajině chybí jen rodina

Odchovanec karvinského fotbalu brankář Jan Laštůvka se v létě roku 2009 upsal Dněpropetrovsku a návratu na Ukrajinu rozhodně nelituje.

Když v létě roku 2009 podepsal Jan Laštůvka smlouvu s ukrajinským Dněpropetrovskem, uzavřela jeho kariéra určitý kruh. Brankář, který v roce 2004 získal s fotbalovým Baníkem titul, svou cestu po evropských klubech otevřel právě na Ukrajině, v týmu Šachtaru Doněck. A přes Anglii a Německo se vrátil zpět. Osmadvacetiletý gólman si vybudoval ve čtvrtém týmu ukrajinské nejvyšší soutěže pevnou pozici a s angažmá je zcela spokojený. I když začátky nebyly vůbec jednoduché.
„Ze začátku jsem se do brány vůbec nedostal. Potom jsem dostal šanci v poháru, kde se mi dařilo, a začal jsem chytat pravidelně. Navíc se zranil Anton Kanibolotskij, který plnil roli jedničky, a to moji pozici ještě posílilo,“ říká Laštůvka.

Jaké má Dněpropetrovsk ambice? Vedení klubu chce, abychom se dostali mezi první tři týmy. O titulu je sice rozhodnuto, ten získá Šachtar Doněck, o další místa bude ale boj. Nejspíše se o ně popereme s Dynamem Kyjev a Metalistem Charkov. Myslím, že by to mohlo vyjít. Vždyť klub v průběhu sezony angažoval trenéra Juande Ramose, který je velkým odborníkem.

Tohle ukrajinské angažmá není vaše první. Už předtím jste působil v Šachtaru Doněck. Dají se ta dvě angažmá srovnat? Šachtar byl rozhodně dál. V době, kdy jsem tam přišel, už měl klub za sebou zkušenosti z evropských pohárů. Jejich prezident fotbalem doslova žije a to je jen dobře. Doněck angažoval dalšího velkého odborníka Rumuna Lucesca.

Dněpropetrovsk nepatří k evropským nejšpičkovějším týmům. Nepředstavoval jste si, že jednou budete chytat za prestižnější klub? Ale ano. Ale podmínky jsou na Ukrajině výborné. Navíc klub má velké ambice do budoucna.

Takže vás na Ukrajině nic netrápí? Nemám, na co bych si stěžoval. V klubu mám smlouvu ještě na dva roky a chci ji dodržet. Chytal jsem v Německu nebo Anglii, ale řekl bych, že na Ukrajině jsem nejspokojenější.
Jak by vypadal podle vás žebříček soutěží, kde jste chytal?
Anglie, Německo, Ukrajina a Česko.

Rodina je s vámi na Ukrajině? Ne, je doma v Česku.

Kdy se vracíte? Nástup máme 8. ledna. Pár dní budeme na Ukrajině a potom vyrážíme na soustředění do Španělska.
Jak jste trávil volné dny, když jste byl zpět doma?
První týden jsem si dal úplně oraz. Potom jsem se už začal hýbat. Hrál jsem tenis a s kluky jsem si zahrál i karvinskou futsalovou soutěž. Do branky jsem se ale nestavěl. Byl jsem děravý jako cedník. Pokaždé jsem dostával hromadu gólů. Raději hraji v poli, rád střílím góly. Letos jsem dal sedm branek za tým Limysu.

S Baníkem Ostrava jste získal mistrovský titul. Byl to váš nejlepší moment v dosavadní kariéře? Těžko říct. Byl to sice můj první titul, to samé se mi ale povedlo i se Šachtarem. Navíc jsem si zachytal Ligu mistrů proti týmům jako Barcelona nebo AC Milán.

V letošní sezoně kryjete v reprezentaci záda Petru Čechovi. Není to k vzteku, že chytáte v jeho éře? Za národní tým jsem sice neodchytal žádný zápas, ale jsem v pohodě. S Petrem se známe od mládežnických reprezentací a nikdy mezi námi nebyl sebemenší problém. Petr je prostě fenomén, a pokud nebude zraněný, a já doufám, že nebude, do brány nikoho jiného nepustí. Petr klidně může chytat až do čtyřiceti let a to je pro reprezentaci jen dobře. Jsem rád, že na srazy vůbec můžu jezdit. V nároďáku máme výbornou partu a věřím, že zvládneme kvalifikaci na Euro.

V Karviné jste založil brankářskou akademii. Jak to s ní momentálně vypadá? Letos se to nějak zadrhlo, ale jsem domluvený, že to hned z kraje roku rozjedeme. Akademii bude šéfovat Tomáš Bernády.

Ponese škola vaše jméno? Ještě nejsme přesně dohodnuti. Mé jméno by tam asi mělo figurovat. V Karviné jsem začínal a nemám se za co stydět.

Určitě sledujete i výsledky Baníku Ostrava a Karviné. Co na ně říkáte? Zrovna nedávno jsem se bavil s Rosťou Kišou a Martinem Raškou. A shodli jsme se, že jsme nečekali, jak to bude s Baníkem. Příchodem trenéra Marka se ale kluci snad zvednou. Co se týká Karviné, má ambice hrát do pátého místa. Nevím, čím to je, že se to nedaří. Podmínky nejsou špatné. Kádr je taky dobrý. Ale uvidíme, třeba se jednou dočkám, že Karviná bude hrát znovu nejvyšší soutěž.

A uvidí vás někdy fanoušci v dresu Karviné? Asi by to hned tak nebylo. Zahraničí je zatím na prvním místě. Ještě bych chtěl něco venku odchytat. Kdyby ale Karviná hrála nejvyšší soutěž v době, kdy by mi bylo kolem čtyřiceti let, rád bych tam zakončil kariéru.

Jaký byl váš největší fotbalový zážitek? Pro mne je už zážitkem, že jsem se dostal do vrcholového špičkového fotbalu. Jsem členem reprezentačního výběru. Zachytal jsem si Ligu mistrů a byl zážitek zahrát si proti fotbalistům jako Carlos Puyol a jemu podobným.

O vás je známo, že jste velký milovník psů. Kolik jich máte? Mám tři dalmatiny. A jsou to miláčci. Nejdříve jsme dostali jednu fenu. Ta měla ale moc štěňat, tak jsme si další dvě nechali. To ale bude vše. Více hafanů si už nepořídíme.

Je pravda, že jste chtěl domů i opici? Někde jsem to prohlásil, ale bylo to jen ve srandě.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!