Golem štípe špalky a zvedá auta | E15.cz

Golem štípe špalky a zvedá auta

Z kutila Václava Pešáka ze Žákovic by měl Přemek Podlaha radost. Na koleně si vyrobil maxistroj, který štípe polena a zároveň zvedá auta.

Na dvoře Václava Pešáka ze Žákovic je kupa dřevěných polen z místního lesa. Už šestá generace jeho rodu tam kácí stromy na otop. Všichni jeho předci byli zvyklí poradit si se dřevem se sekyrkou v ruce. On ovšem letitou rodinnou tradici zmodernizoval zlepšovákem, díky kterému za něj špalky dřeva štípe speciální stroj, který zároveň i zvedá auta.

„Bavil se tím skoro celé léto, aby na zimu byl stroj funkční. Složil ho a svařil z různých vysloužilých a nepotřebných zemědělských strojů. Je to opravdu důmyslný a víceúčelový pomocník. Stačí zmáčknout páku a stroj štípe dříví za nás, absolutně bez námahy,“ chválí Pešáka jeho přítelkyně Jarmila Bijová.

Svého železného pomocníka pojmenoval jeho autor takřka pohádkově: Golem. A na premiéru jeho práce pozval Sedmičku. „Nad takovým strojem jsem dumal už delší dobu. Vlastně pokaždé, když jsme s rodinou štípali dřevo. Les věnovala naší rodině už Marie Terezie, takže za tu dobu se moji předci pěkně nadřeli, když si chtěli v zimě zatopit. Ještě naléhavěji jsem o konstrukci začal přemýšlet poté, co mě nečekané zdravotní problémy dostaly do invalidního důchodu,“ říká Pešák, zatímco se stroj zakousává do polen.

Jako bývalý automechanik se pořád rád „vrtá“ v autech, a proto chtěl, aby mu jeho zlepšovák umožňoval pomocí hydrauliky zvedat auto, když se chce podívat na podvozek. Povedlo se. „Oba stroje jedou na jeden motor a čerpadlo. Je možné dělat obě věci najednou,“ podotýká Pešák.

Výroba Golema ho přišla asi na deset tisíc korun. Musel koupit pár nezbytných věcí, většinu ostatních však sesbíral – rozmontoval staré stroje, něco získal z kovošrotu, co mohl, to si vyrobil sám.

Víceúčelový maxištípač dřeva je dosavadním vrcholem Pešákova celoživotního koníčku vyrábět věci, které jemu a jeho blízkým usnadňují nebo zpříjemňují život. „Už jako malý kluk jsem si dokázal všechno možné vyrobit. Dílna, to je můj druhý domov,“ konstatuje pětapadesátiletý muž. Čeká, že až sousedům představí svého Golema, začnou si ho žertem dobírat. Obyvatelé z třiadvaceti místních domků totiž také dostali od Marie Terezie dědičné právo na třiadvacet hektarů lesa a podobný přenosný přístroj třeba na kolečkách by se jim jistě také hodil. Mají ale smůlu. Golem je totiž pořádně velký a takřka vrostlý do zdi i do země.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!