Golf s výhledem na Vysočinu | E15.cz

Golf s výhledem na Vysočinu

O tom, že golfové hřiště nemusí ležet v blízkosti velké aglomerace nebo v turisticky vytížené oblasti, svědčí projekt Sokrates Golf & Country Clubu realizovaný nedaleko Boskovic.

Úmysl zřídit v malé obci Kořenec v nejvyšších polohách Drahanské vrchoviny golfové hřiště vznikal postupně a na jeho počátku byl původně záměr vybudovat rehabilitační středisko. Rozhodnutí o tom, že se na Kořenci bude hrát golf, padlo v roce 1998. Podle manažera golfového resortu Sokrates Vlastimila Štefla se ukázalo jako výhodné, že již na počátku realizace projektu byly od obce zakoupeny pozemky v potřebném rozsahu, takže současný majitel areálu nemá problém s vlastnickými vztahy při rozšiřování a úpravách hřiště.

#####Sázka na přírodu a vlídnost

Současná podoba golfového hřiště na Kořenci vychází z projektu ing. Libora Jiráska a akademického sochaře Miloslava Buřivala. V první fázi bylo zřízeno devítijamkové hřiště otevřené v roce 2002 a jeho zázemí tvořila klubovna, která se díky savému architektonickému ztvárnění (návrh arch. Zdeněk Řihák) v roce 2003 v Jihomoravském kraji stala Stavbou roku. Plnohodnotným hřištěm s osmnácti jamkami se Kořenec stal v roce 2007. Při hledání specifika, jež by dalo hřišti punc jedinečnosti, vsadili autoři a investoři projektu na přírodní charakter nejvyšší části Drahanské vrchoviny a přátelský přístup ke klientům. Za jasného počasí je z golfového hřiště vidět až na vzdálené vrcholky Českomoravské vysočiny. Provozovatel kořeneckého hřiště si nezakládá na tom, že by poskytoval přehnaně luxusní zázemí nebo speciální služby. To, co je specifické, je architektura a celkový charakter. „Máme klubovnu jako nikdo jiný, která vytváří atmosféru spolu s prostředím přírodního parku Řehořkovo Kořenecko. Dalším důležitým momentem je architektura vlastního hřiště s architektonickými prvky – kamennými mosty, bránami a monolity. To vše dotváří atmosféru hřiště rodinného typu,“ říká o charakteru kořeneckého resortu Vlastimil Štefl.

#####Boom zatím blokuje krizi

Návštěvnost resortu se v prvních letech pohybovala kolem sedmi tisíc hráčů ročně, v současnosti se dá mluvit zhruba o dvojnásobku. Přestože Kořenec s těmito čísly není na špičce návštěvnosti českých golfových zařízení, pravidelně se umísťuje v top ten hlasování návštěvníků českých hřišť a svědčí o tom i ohlasy v internetových diskusích na webech věnovaných golfu. Pokud jde o finance, skládá se obrat Sokrates Golf & Country Clubu ze tří částí. Jedná se jednak o poplatky členské základny, které stačí na základní zajištění provozu. Druhý segment příjmu tvoří firemní klientela – pořádání firemních akcí, golfových akademií a kongresů spojených s golfem. „Golf je v současnosti velké lákadlo, roste počet hráčů a dá se u nás mluvit o golfovém boomu. Na Kořenci krize cítit není, tento boom ji přehlušil,“ říká Vlastimil Štefl. Třetí segment příjmu hřiště tvoří jednorázově příchozí hráči, kteří za hru platí. Pro posílení firemního segmentu a kongresové turistiky zaměřené na golf byl v kořeneckém resortu otevřen kongresový sál pro sto lidí a vinný sklípek. Ubytovací kapacita je nyní devět dvoulůžkových pokojů s možností přistýlek, plánuje se ale její rozšíření.

#####Lyžování i developeři

Snahou majitelů kořeneckého resortu je udržet v zařízení celoroční provoz. Tato část Drahanské vrchoviny k tomu nabízí optimální podmínky, jde totiž o ideální oblast pro běžecké lyžování. S příští zimou proto bude spuštěn projekt, k němuž se kořenecký golfový klub spojil s okolními obcemi a jehož výsledkem bude padesát kilometrů upravovaných běžeckých tras s pěti okruhy. Vyšší návštěvnost by proto mohla přes zimu zaměstnat nejen restaurační zařízení, ale vytížit i ubytovací kapacitu střediska. O stavební investici v Kořenci projevili zájem i developeři, kteří v blízkosti golfového hřiště chtějí postavit deset rodinných domů a obytný dům apartmánového typu. Do budoucna se počítá s prodejem jednotlivých bytů (1+kk a mezonetové byty). Záměr je nyní ve fázi vyřešených vlastnických práv na pozemky a začíná kampaň na prodej bytů. Co se týče architektury, měla by výstavba korespondovat s dosavadním přírodním pojetím hřiště a jeho okolí.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!