Golfisté stále častěji vyhledávají především kvalitní golfová hřiště | E15.cz

Golfisté stále častěji vyhledávají především kvalitní golfová hřiště

Golf je sice v posledních letech stále populárnějším sportem, to však neznamená, že musí nutně prosperovat všechna golfová hřiště, která po celém území České republiky vyrůstají poměrně rychle. Stále více golfistů totiž podle předsedy představenstva společnosti CZ GOLF Antonína Wzatka preferuje kvalitní hřiště s perfektními službami.

Společnost CZ GOLF je největším provozovatelem golfových areálů v České republice a její předseda představenstva může určitě nabídnout fundovaný pohled na český golfový trh. Podle jeho slov musí hřiště, které chce být úspěšné, splňovat v první řadě parametry svou velikostí. „Mělo by mít spíše 18 jamek, protože o tato hřiště je větší zájem než o devítijamková. Nebývá zvykem, aby se na devítijamkových hřištích hrály významné turnaje,“ říká Antonín Wzatek. Druhým kritériem hodnocení golfového hřiště je jeho poloha. „Záleží na tom, v jaké lokalitě se hřiště nachází, jaké je okolní prostředí,“ pokračuje Antonín Wzatek. V neposlední řadě se pak nesmí zapomínat na potřebné zázemí pro hráče golfu a na řádnou údržbu golfového areálu.

#####Klubovna je dnes samozřejmostí

Pomineme-li samotné hřiště, tak do kvalitního golfového areálu dnes zcela jednoznačně patří klubovna s recepcí a restaurací, dále sociální zázemí pro golfisty a v neposlední řadě i parkoviště. „Restaurace by neměla mít jen formu nějakého studeného bufetu, ale mělo by se tam vařit. Součástí klubovny bývá také golfový shop či půjčovna vybavení,“ pokračuje Antonín Wzatek. K širšímu „vybavení“ golfových areálů pak patří trenéři a tréninková odpaliště (driving range). Provozovat golfový areál, zejména pak pečovat o trávník není rozhodně nic jednoduchého. „Trávník se musí každý den sekat, musí se pravidelně zavlažovat, tráva na golfovém hřišti bývá často náchylná k různým plísním,“ vysvětluje další zástupce společnosti CZ GOLF Tomáš Stöckel. Na univerzitách v USA se dokonce studuje obor péče o golfové hřiště, u nás je situace v tomto směru horší. „Existuje zde Český svaz greenkeeperů, který si vzhledem k tomu, v jakých pracuje podmínkách, vede poměrně zdatně. Máme ale hodně hřišť a chybí kvalitní pečovatelé o ně,“ míní Tomáš Stöckel.

#####Přitahuje pobyt v přírodě

Podle zástupců společnosti CZ GOLF získává tento sport na stále větší oblibě díky tomu, že nabízí aktivní odpočinek v přírodě. „Jeho filozofie je stejná podobně jako třeba u šachů, utkáváte se sám se sebou, žádný soupeř či rozhodčí vám nemohou ublížit. Míček můžete trefit buď dobře, nebo špatně. Pokud ho trefíte špatně, je to jen vaše chyba,“ tvrdí Tomáš Stöckel. Podle Antonína Wzatka je většina golfových areálů v přírodě a nabízejí tak relaxaci na čerstvém vzduchu. „Hraní golfu je do určité míry i společenskou událostí, potkáváte se tady s různými lidmi, při hraní golfu se diskutují třeba i obchodní záležitosti,“ připomíná Antonín Wzatek. Podle jeho slov zatím tento provozovatel golfových areálů nijak nepociťuje vliv ekonomické krize, která by měla mít dopad na počet aktivních hráčů golfu. CZ GOLF spravuje konkrétně tři golfové areály v České republice (v Telči, Písku a Ústí nad Labem) a jeden driving range v Praze. Do skupiny CZ GOLF patří i golfové hřiště v rakouském Waidhofenu. ”V průměru se ale počet návštěvníků areálů nijak nesnižuje,“ pokračuje Antonín Wzatek.

#####Lákají hlavně kvalitní areály

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!