Google předvedl auto, které jezdí samo. Firma chystá sériovou výrobu | E15.cz

Google předvedl auto, které jezdí samo. Firma chystá sériovou výrobu

Google předvedl auto, které jezdí samo. Firma chystá sériovou výrobu
Google Self Driving Car
• 
ZDROJ: http://whqr.org

pav

Internetový gigant Google představil vlastní plně automatizované automobily bez volantu, plynu nebo brzd. Zatím jde o prototypy a firma jich chce ve spolupráci s partnery z automobilového průmyslu vyrobit v dohledné době až dvě stovky kusů. Oznámil to spoluzakladatel společnosti Sergey Brin.

Google to s plně automatizovanými vozy myslí vážně. Doposud své technologie pro jízdu bez řidiče testoval pouze v modelech tradičních automobilek, například ve vozech Toyota Prius nebo Lexus RX. Nyní představil malý elektrický vůz, který by si měl poradit úplně bez řidiče. Vozítko pro dva cestující vypadá jako kříženec mezi minivozem Smart od Daimleru a „broukem“ od Volkswagenu popřípadě Fiatem 500. Je vybaven pouze tlačítky pro rozjezd a zastavení a řízení obstarávají senzory a počítač.

Společnost doufá, že její vozy budou během několika let dostupné v řadě amerických měst. Podle Brina by mohly fungovat v rámci firemní internetové taxislužby a později by se z nich mohl stát propojený dopravní systém. Na druhou stranu je patrné, že do ostrého provozu se tento vůz zatím ještě vydat nemůže. Auto by zřejmě neprošlo bezpečnostními testy, a to nemluvě o minimální výbavě.

Vozy Googlu mohou zatím jezdit rychlostí maximálně 40 kilometrů v hodině. Podle Brina však není žádný důvod, aby se nemohly pohybovat mnohem rychleji, jakmile se prověří, že jsou bezpečné.

„Doufáme, že během několika let překonáme svá vlastní měřítka bezpečnosti, která požadují, aby to bylo bezpečnější než člověk za volantem,“ řekl Brin pode agentury Reuters. Vyjádřil naději, že testování automobilů bez řidiče bude brzy povoleno na veřejných komunikacích v celých USA a v budoucnu v zahraničí. Zatím tyto zkoušky povoluje jen několik amerických států.

Autor: pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!