Gotici míchají středověk s rockem | E15.cz

Gotici míchají středověk s rockem

Jiří Tomíček

Jsou temní, hororoví, drsní, ale také melancholičtí. Černá barva je pro ně z rodu královského. In nomine gothica.

Málokterá subkultura se vyjímá na veřejnosti tak nápadným oblečením. Ženy uvidíte v upnutých kožených šatičkách, muže zase ve volných hábitech a dlouhých sukních, zvaných kilt. Vše objímá všudypřítomná černá, občas prolnutá červenou. Škarohlídi říkají, že barvou krve. Občas se objeví obvinění z vampyrismu. Mají k tomu skutečně sklony?
Devětatřicetiletá Monika Radovičová toto tvrzení ostře odmítá. „Nic takového. Jen se prostě jinak oblíkáme, posloucháme gothic rock a místo dovolených jezdíme na fesťáky,“ vysvětluje Radovičová, které přizvukuje její o pět let starší manžel Pavel: „Ze začátku jsem poslouchal hlavně metal, ale postupem času jsem přešel na temnější kapely.“
Ačkoliv pravověrní gotici přísahají hlavně na kapely typu Joy Division či Cure a současnými spíše metalizovanými ikonami opovrhují, Radovičovi už tak ortodoxní nejsou. V jejich hudební knihovně tak najdete různé interprety a skupiny od Marilyna Mansona přes The 66 eyes až po extrémnější nářezy typu Dimmu Borgir nebo kultovní Cradle of Filth. „Ale když jdeme na gotické koncerty, tak spíše těch českých kapel. Jsou přece jen cenově a taky co se týče vzdálenosti mnohem dostupnější. Takže máme rádi naše klasiky XIII. století a taky třeba novojičínské Greedy Invalid. Ty miluji,“ usmívá se Radovičová, zatímco si upravuje svůj kostým.
Ten je právě oproti jiným stylům poněkud dražší záležitostí. Už jen boty jdou do řádů tisíců korun, o sukních a kožených šatech ani nemluvě. Takže při prohlížení internetových stránek kultovního shopu Nosferatu.cz často manželům nezbude, než si nechat zajít chuť. „Člověk by chtěl, ale to by pak utratil celou výplatu jen pár kliknutími,“ povzdechne si Radovič. Moničin smutný obličej byl ještě mnohem výmluvnější. Oblečky z brokátu, krajky, PVC či latexu – tak by si představovala ideální šatník lecjaká gotická žena.
Když už přece jen manželé nějaké peníze na nákup oblečení ušetří, Monika Radovičová dává přednost viktoriánskému stylu oblečení, Pavel volí spíše volnější kusy. Hlavně, jak sám říká, aby se cítil pohodlně. „Ale spíš to nechávám na Monice, já to buď jen schválím, anebo zamítnu,“ směje se.
Jak se vlastně člověk stane gotikem? To se podle Moniky nedá určit. Začne to hudbou, styl oblékání pak přijde časem automaticky. Zatímco účes u můžu je spíše klasický, převažuje dlouhá kštice, ženy experimentují s vlasy mnohem extravagantněji. „Barvím je na černo, občas na červeno, už jsem zkusila copánky,“ vyjmenovává Monika s tím, že teď je sice v klasice, ale už se jí hlavou honí chuť na nějakou změnu.
Temné vzezření ještě korunují různé doplňky jako jsou pyramidové opasky, náramky, šátky, řetězy a mnohé jiné. U žen pak ještě dominuje výrazné líčení. „Někdy se ale do malování obličeje tak zaberu, že často pak ani sama sebe nepoznám,“ směje se Radovičová. Její manžel se jen potutelně usmívá. Prostě gotici.

Autor: Jiří Tomíček
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!