Hala mizí v dluhové pasti | E15.cz

Hala mizí v dluhové pasti

Stavba víceúčelové haly v Kolíně měla začít na podzim. Nezačala a nejspíš hned tak nezačne.

Zadlužený Kolín se chystá šetřit a kvůli tomu nejspíš odsune stavbu víceúčelové sportovní haly. Dokdy? Dokud se nezmění finanční kondice města. V rozhovoru pro týdeník Sedmička to naznačuje Vít Rakušan, od úterý nový starosta Kolína.
„Hala by se postavit měla. Ale jen pokud najdeme jiný způsob, jak ji zaplatit,“ řekl dvaatřicetiletý Rakušan.
Stavba, jejíž architektonické plány už existují, měla začít letos na podzim. Bývalí zastupitelé však neschválili způsob, jakým město mělo halu uhradit. Leasing s patnáctiletou splatností vycházel na částku okolo 130 milionů korun. Dluh Kolína přitom v současnosti atakuje hranici miliardy korun.
„Navíc je teď naší prioritou čistička odpadních vod, na kterou musíme co nejdřív sehnat třicet milionů,“ uvedl Rakušan.
Hala postavená v těsném sousedství areálu Vodní svět se měla stát útočištěm hlavně pro basketbalisty Kolína, účastníky nejvyšší soutěže. Své domácí zápasy nyní hrají v nevyhovující hale učiliště informatiky a spojů, což jim umožnila výjimka od basketbalové federace. Vyprší příští rok na jaře. Co bude s klubem dál?
I když podle slov generálního manažera BC Kolín Miroslava Sodomy není jisté, že vedení soutěže výjimku prodlouží minimálně o další rok, ze zdrojů Sedmičky vyplývá, že by se klub z města stěhovat neměl.
Starosta Rakušan dává za příklad pro Kolín řešení, které zvolili v západočeské Aši. „Postavili tam multifunkční sportovní středisko za desítky milionů korun, ale z městského rozpočtu na to šlo jen devět milionů. Větší část peněz sehnali ze soukromých zdrojů a z dotací,“ uvedl Rakušan.
Bývalý starosta Jiří Buřič však tvrdí, že Kolín na dotaci nedosáhne. „Byli jsme informováni o tom, že projekt kolínské haly nelze napasovat do žádného dotačního programu,“ uvedl Buřič. Investorem stavby měla být Správa městských sportovišť Kolín, jejímž většinovým vlastníkem je město. Díky tomuto vztahu oddálení či zrušení stavby by Kolínu nehrozila větší peněžní újma.
„Město má právní závazek pouze vůči správě sportovišť, kterou spoluvlastní,“ řekl bývalý starosta Buřič.
Hala v Kolíně s hledištěm pro skoro dva tisíce lidí nemá sloužit pouze sportu. Podle autora projektu architekta Jana Havlíčka by se stala dějištěm také hudebních a jiných společenských akcí. Její atrakcí má být konstrukčně unikátní střecha připomínající pásovce.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!