Hasiči běhali do schodů. Po vzoru egyptských faraonů | E15.cz

Hasiči běhali do schodů. Po vzoru egyptských faraonů

Michaela Mráčková

Závodníkům na Zelené hoře opět vévodil rekordman Marek Entlicher.

Starosta města, běžec-veterán, mistr republiky v rychlobruslení, hasiči a děti. Ti všichni bez rozdílu měli před sebou náročný úkol – vyběhnout 85 různě širokých schodů.

„Odhadnout délku celé trasy jde jenom těžko. Schody jsou totiž široké metr a půl, osmdesát centimetrů a půl metru. Myslíme si, že jde o úsek dlouhý sto, maximálně 120 metrů,“ nechal se slyšet starosta Sboru dobrovolných hasičů Žďár 2-Zámek František Sládek.

Usain Bolt by si s tratí hravě poradil za necelých deset vteřin, po rovině, samozřejmě. Ale někteří žďárští borci ani na téhle trase se značným převýšením nezůstali příliš pozadu. Suverénně na ní znovu kraloval Marek Entlicher.

Devatenáctiletý žďárský hasič zdolal schody za 16,28 vteřin, čímž ještě o pár desetinek vylepšil svůj stávající rekord. „Trénovat nechodím, prostě to jednou za rok vyběhnu, a je to,“ svěřil se mladý šampion, který si tentokrát příliš nevěřil. „Bolí mě záda, tak to s časem asi bude horší,“ říkal předem.

Zahanbit se nedal ani mistrem republiky v in-line rychlobruslení Filipem Adltem. Ten kopec vyběhl jako nejrychlejší „nezařazený“ závodník o dvě a půl vteřiny pomaleji.

Běh do schodů na Zelenou horu se letos konal už popáté. Před lety ho vymysleli zámečtí dobrovolní hasiči, inspirovat se nechali ve starověkém Egyptě.

„Faraoni dokazovali svou moc tím, že museli zvládnout určitou fyzickou zátěž. My jsme si tu zátěž vymysleli taky, běháme do schodů. Pokud se zúčastní člen zásahové jednotky, měl by schody vyběhnout do třiceti vteřin,“ vysvětlil starosta Sládek.

„Hasič, který zasahuje v terénu, by měl být fyzicky na výši. Schody fyzickou zdatnost dobře prověří,“ doplnil. Na hasiče, který stanovený limit nestihne, ale trest nečeká. Ovšem musí se vykoupit – něčím tekutým.

Nejmladším běžcem byl tříletý Roman Březina mladší, který dosáhl času 2:16. Na druhé straně startovního pole stál třiaosmdesátiletý Rudolf Bělohorský, který schody zdolal za pětatřicet vteřin.

Jak jsem porazila žďárského starostu

Zrychlený tep, zpocené čelo (i tělo), plíce jak po cigaretě. Ušila jsem si na sebe bič – běh na Zelenou horu. Doběhla jsem, přežila jsem a zjistila, že na tom s fyzičkou nejsem ještě tak špatně. I když, po pravdě, zdolat 85 schodů bez sportovní přípravy, navíc s právě končící antibiotickou zkušeností, to není žádný med!

Hrdinka jsem byla do té doby, než se kolem mě začali prohánět různě vyrýsovaní hasiči. Elán mě opouštěl, už když jsem si trať zkusila cvičně vyšlapat. A poslední dávka nervozity přišla, když jsem si domluvila soupeře – žďárského starostu Jaromíra Brychtu.

Zatímco jeho úbor běžce stačilo vylepšit už jen startovním číslem, já jsem se mohla srovnávat maximálně s figurínou z obchodu. Starosta – startující napravo (jak jinak) – došlápl na poslední schod o tři vteřiny po mně. Sportovně gratuloval a zvesela konverzoval, na což jsem se já nezmohla pro vysoký stupeň zadýchání.

Ale nelituji. Čekám na pětilitrovou lahev od vítěze Marka Entlichera, se kterým jsem se po jeho výkonu vsadila, že to zvládnu za patnáct vteřin. Povedlo se! Jsem žena, tak snad nevadí, že to bylo dvakrát patnáct.

Autor: Michaela Mráčková
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!