Házenkářky Ústí myslí na bednu | E15.cz

Házenkářky Ústí myslí na bednu

Vít Hnízdil

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Házenkářky Ústí nad Labem vedou druhou ligu. Pro oporu Spartaku Pavlu Janečkovou je to milé překvapení.

Vypadá to jako solidně rozjetá sezona. Bez jediného zaklopýtnutí. Hráčky Spartaku Ústí nad Labem vedou druhou ligu házené a chtějí navázat na loňský ročník, kdy skončily druhé. Prozatímní letošní umístění může být trochu matoucí. Tým čeká kvarteto těžkých utkání a po nich může být vše úplně jinak. „Zatím je pro nás naše umístění překvapení,“ říká házenkářka Pavla Janečková.

Ještě jste neprohrály. Představovaly jste si tak začátek sezony?

Začínaly jsme s jedinou hráčkou na střídání a celý tým se sejde na trénink pouze jednou týdně, a to ještě ne vždy. Samozřejmě jsme doufaly, že po druhém místě z minulé sezony uhrajeme nějaké slušné místo i tento rok, ale když jsme se sešly na začátku sezony v tak nízkém počtu, tak tomu asi věřil málokdo.

Je špička druhé ligy opravdu jinde než zbytek družstev?

Naopak. Domnívám se, že prvních osm týmů v tabulce je velmi vyrovnaných a může prohrát každý s každým. A dokonce ani nula bodů na kontě posledního Slavoje Tachov není úplně vypovídající. Hrály jsme u nich a myslím si, že je to tým s mnoha mladými a nadějnými házenkářkami a k tomu mají v domácím prostředí výbornou kulisu plné haly.

Jste první, ale dají se najít ještě slabiny u týmu?

Máme málo hráček a špatnou účast na trénincích, což však vyplývá z mateřských a pracovních povinností některých hráček. Před dvěma týdny se naštěstí vrátily dvě hráčky, které skončily v dorostu, ale i tak to stále není ideální počet. Dalším velkým problémem je, že máme pouze jednu brankařku. Každý týden se bojíme, aby se někdo nezranil či neonemocněl.

Vy jste v šesti zápasech nastřílela padesát branek. Těší vás to nebo na osobní rekordy moc nehledíte?

Házená je týmový sport a je třeba k tomu tak i přistupovat. Je jedno, kdo góly nastřílí, hlavně, že to vede k vítězství týmu. Většinou mnohem větší zásluhu na gólu mají spoluhráčky než samotný střelec. Proto je i nespravedlivé, když se v novinách objeví jen počty vstřelených branek.

V Českém poháru jste již dohrály. Ve druhém kole jste nestačily na prvoligové Kobylisy. Berete pohár prestižně?

Pokud mám být upřímná, tak my jsme k poháru přistupovaly spíše jako k přípravnému utkání před sezonou. Víceméně jsme žádnou přípravu neměly, a tak jsme se viděly na hřišti po dvou měsících a bylo nutné se trochu sehrát. Každé další kolo navíc stojí peníze. Pro nás byla prohra s Kobylisy vlastně vysvobozením, i když to neznamená, že jsme nebojovaly a nechtěly jsme vyhrát.

Jaké jste si stanovily cíle pro letošní ročník?

Nějaké konkrétní cíle jsme si nedávaly. Říkaly jsme si, že bychom rády skončily „na bedně“, ale minimálně bychom chtěly být v první půlce tabulky. Naším hlavním cílem však je udržet tým žen pohromadě pro náš dorost, aby měly kam jít a nemusel začínat od ničeho.

U ženských týmů je problém sehnat náhradu za ty, které odešly na mateřskou. Platí to i o vašem týmu?

Jak jsem již uvedla, potýkáme se s velkým nedostatkem hráček a jedním z hlavních důvodů jsou právě zmíněné mateřské dovolené. Většina holek se po porodu brzy vrátí některé ještě v době kojení. Jsou to hráčky, které hrají házenou celý svůj život a je těžké z toho vlaku vystoupit napořád. V tuto chvíli máme ve svém kádru čtyři matky. Smekám před nimi. Předpokládám, že až to potká mě, vrátím se také co nejdříve.

Autor: Vít Hnízdil

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video