Hip hop v Táboře: Sojčák versus Pražák | E15.cz

Hip hop v Táboře: Sojčák versus Pražák

Sedmička startuje nový seriál s názvem Subkultury. První díl zahajuje táborskou hiphopovou komunitou.

Mafia Records. Táborský hiphopový label bratrů Davida a Tomáše Snášela. Do jejich kanceláře vcházím přes obchod s oblečením, které k tomuto stylu prostě patří. Stejně jako spreje hned za pultem nebo šperky u vchodu. Graffiti jsou jedním ze čtyř elementů hip hopu, spolu s rapem, dýdžejingem a tancem. „Dámě podáš ruku až poslední?“ kárá s úsměvem Tomáš Snášel Honzu Příbramského, který se k rozhovoru přidává jako zástupce party z Pražáku. „Nejdřív zdravím svý ghetto,“ odpovídá. Speciální grify na podávání rukou jsou dalším rysem komunity, stejně jako respekt ke svým parťákům. Nebylo tomu tak ale v Táboře vždy.
Hiphopová subkultura tu byla rozdělená na sídliště Sojčák a Pražák. Sojčáckou reprezentoval dýdžej David Vacula, první propagátor hip hopu ve městě, který pořádal mejdany v klubu Orion. „Tady to bývaly boje jak West Coast proti East Coast. Ty dvě skupiny, když se potkaly v hospodě, se prostě musely porvat. Přemalovávaly si gráfka, uvalovaly na sebe diss,“ dávají dohromady vzpomínky Honza Příbramský a Michal Zvěřina, sojčácký malíř graffiti.
Diss je útočná píseň. Sojčák měl svoji kapelu Wolnej pád, kde rapoval Mirazz. Na Pražáku fungovali Yescy. Navzájem do sebe ryli tak jako jejich vzory v USA. „Třeba jsme se jim smáli, že dělají skaterap,“ říká Příbramský za Pražáky. Sojčácká kultura byla silně spjatá se skateboardingem. Tyto vzpomínky pocházejí z doby, kdy hip hop v Česku pomalu přestával být undergroundovou zábavou. Kazety z USA se už nevyvažovaly zlatem, v Praze se objevily skupiny Chaozz a Sifon. A bratři Snášelovi ještě trénovali v tanečním studiu. „Začínal jsem v patnácti, teda někdy v roce 2003 klasicky na MTV, na tom, co jsem slyšel v rádiu. Takže 50 Cent, Eminem. Nakoupili jsme kšiltovky, volný hadry a takhle chodili po městě,“ popisuje David Snášel. A to štvalo staré hiphopové bardy. „Nesnášeli nás. Tohle už pro ně byla komerce. Třeba tady Michal na mě lil pivo, chtěl mě zmlátit,“ vzpomíná David a Zvěřina souhlasně přikyvuje. Na Pražáku se partě kolem Snášela dostalo lepšího přijetí. U skupiny ze Sojčáku si postupně zlepšil pověst až pořádáním hiphopových mejdanů. Z malých akcí v barech, hospodách, kam se dostalo několik desítek lidí, se stávaly akce pro stovky. A spory utichaly. Skupiny se dokonce začaly přátelit.
Scházely se například na společné legální graffiti ploše. Tu prosadili právě kluci z Pražáku. Lidé si ale dlouho nemohli zvyknout. „Neustále jezdili policajti a my furt vytahovali papíry, že to máme povolené. Přitom jim to už roky viselo na služebně,“ říká Příbramský. Teď je ale Tábor bez legální plochy. Ta byla zrušená po tom, co na ni někdo ze sprejerů vyjádřil podporu Tomáši Snášelovi, který byl v komunálních volbách lídrem Věcí veřejných. Kluci usilují o další plochy.
V době osobní krize v roce 2008 založil hudební vydavatelství David Snášel label Mafia Records a pořádáním velkých akcí udělal z Tábora centrum hip hopu. Na koncertech v Mileniu kromě předních českých a slovenských raperů, vystoupili i legendární Onyx či Ja Rule z USA. S bratrem teď zastupují i rapera Rytmuse. „Ten v klubu Kotnov dokonce pokřtí nové album. Stejně tak Indy a Wich,“ doplňuje David, kterému nechybí hiphopová přezdívka. Ta jeho je A-Jay. Dnes už ji ale nepoužívá.
Do Tábora sice jezdí hvězdy, ale místní subkultura jakoby vymírala. Na ulicích chodí kluci ve volném oblečení a v hiphopových čepicích. Tím ale jejich zájem končí. „I do našeho obchodu přijdou hoši, koupí si oblečení, ale je vidět, že do hloubky hip hopu nejdou. Nanejvýš si na netu pustí video How to be gangsta,“ míní Snášel. Shoduje se s ostatními, že je to změnou v trávení času. Dřív nebylo, co doma dělat, tak běhali venku do osmi, jezdili na skateboardu, zkoušeli rapovat o tom, jaké mají sny, názory, jaké to je bydlet na sídlišti. Teď si o tom povídají všichni na Facebooku. V současnosti rapuje v Táboře jen jeden člověk. „Nějaký Jim Dee. Myslím, že je mu sedmnáct,“ doplňuje Zvěřina. Mirazz už s rapem seknul. Na ulicích tancují spíš Romové. „Ti mají hip hop v sobě. Jako černoši ve Státech. Pamatuju si, jak jsem s nimi chodil do Cheironu tancovat,“ vzpomíná Tomáš Snášel. A malovat graffiti prý umí maximálně tři Táborští. „Ostatní jen odporně tagují. Posilní se flaškou a jdou se podepsat. To není graffiti,“ říká naštvaně Zvěřina. Na otázku, jak hip hop prožívají holky, odpovídá David, že příliš ne. Některé se tak oblékají, ale aktivní jsou kluci.
Když si dovolím říct, že hiphopová subkultura v Táboře tedy v podstatě vymřela, kluci chvíli skoro souhlasí. Nakonec se ale ohradí. „Ne. Vlastně tu furt je. Jsme to pořád my, co děláme mejdany, web Mafia Records. Okolo toho se pohybuje dalších pět kluků z Tábora, kteří tvoří obsah. Prodáváme hadry, barvy, když někdo přijde do obchodu, rád si s ním pokecám o hip hopu, když vidím, že má zájem nejen o čepici s kšiltem,“ vybízí David Snášel, který si plno nejen hiphopových snů už splnil.
Jeden ale ještě má. Chtěl by u Jordánu uspořádat koncert Eminema. „Je to pro mě pořád vzor jako dřív, ač ho někdo považuje za komerci. Ale on je velký talent, kterého i jako bílého kluka uznávají černí rapeři,“ míní Snášel. Michal Zvěřina si jak za starých dob bojů neodpustí poznámku. „Ale černej není,“ dodává jízlivě.

HIP HOP v Táboře

Oblíbená místa: obchod Mafia shop, skatepark Sojčák, Milenium, bar Envy, dříve legální zeď Důležité akce: hiphopové akce v Mileniu, graffiti jamy u Milenia a u zdi, akce v Envy

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!