Historie soukromě ožívá na tvrzi v Malešově | E15.cz

Historie soukromě ožívá na tvrzi v Malešově

Ondřej Slačálek z Prahy si splnil svůj sen, pořídil si tvrz.

„Tak jako chce někdo zdolat Mount Everest nebo jet na cestu kolem světa, chtěl jsem vždycky vlastnit tvrz a vytvořit si v ní svůj vlastní svět z doby, která je už dávno pryč,” vysvětlil Slačálek.

Vybral si tvrz v městečku Malešov na Kutnohorsku, které má hlubokou historii. Bitva u Malešova byla jedním z důležitých střetů husitských válek.

Dne 7. června 1424 u místního rybníka Prosík husitský hejtman a geniání stratég Jan Žižka z Trocnova porazil křižácké vojsko.

Ondřej Slačálek hledal vhodný objekt po celé republice, nakonec se ale vrátil do kraje, kde jako dítě trávil prázdniny.

„Asi po roce hledání jsem se vrátil zpět ke kořenům a rozhodl se, že Malešov je svou polohou, historií i velikostí idealní,” vysvětlil pán malešovské tvrze. „Asi po dalším roce vyjednávání s obcí jsem tvrz koupil,” řekl Slačálek.

Soukromý vlastník tvrze v Malešově není horlivým zastáncem toho, aby se státní památky houfně rozprodávaly do rukou soukromých osob. Podle něj je to rozdílné památka od památky.

„Pokud chátrá památka státní, je to většinou kvůli nedostatku prostředků. Pokud chátrá soukromá památka, můžou důvody být často spekulativní, nevyjasněné vlastnické vztahy a podobně,“ řekl Slačálek.
„Rozhodně bych tedy nepaušalizoval, že je lepší vlastník stát nebo soukromník, protože jsou vzkvétající památky, které vlastní obce, kraje, stát či soukromníci. Stejně tak ale i památky chátrající,“ vysvětlil.

Polovinu peněz na rekonstrukci tvrze podle dobových kreseb a pod dohledem památkářů zabývajících se vrcholnou gotikou, dává Slačálek z vlastního. Dalších čtyřicet procent jsou podle něj půjčky.

„Asi deset procent pokryly granty, které se mi podařilo sehnat od kraje, ministerstva kultury či od soukromých dárců,“ osvětlil majitel financování projektu.

„Nemáme zatím otevřeno pravidelně, návštěvu je možné domluvit,“ dodal. Během roku se zde koná několik historických akcí pro veřejnost.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!