Hitem dnešní doby je outsourcing služeb | E15.cz

Hitem dnešní doby je outsourcing služeb

Outsourcing facility managementu se těší velkému zájmu nejen v České republice, ale i v zahraničí. Trendem posledních dvou let je to, že klienti ustupují od malých lokálních firem, které jsou schopny nabídnout pouze dílčí služby facility managementu.

Společnosti své podpůrné činnosti svěřují velkým dodavatelům, kteří zabezpečí všechny služby kdekoli po celé České republice,“ komentuje aktuální situaci ředitel obchodně-projektové divize společnosti OKIN GROUP Ivan Trnečka. Podle jeho slov se očekává, že integrace dílčích služeb facility managementu od jediného dodavatele bude tento a další roky na vzestupu. „Podniky připravující se na příchod ekonomické recese dnes mnohem více přemýšlejí o svých nákladech. Mnohdy ani netuší, kde všude se v jejich podniku nachází skrytý potenciál,“ vysvětluje Trnečka. Outsourcingem podpůrných služeb lze ve velkých výrobních podnicích dosáhnout ročních úspor zpravidla 10 až 20 procent původních nákladů na tyto činnosti. To představuje částku v řádech milionů korun, což potvrzují jak zkušenosti OKIN FACILITY, tak také výzkum, který si společnost nechala minulý rok zpracovat. Podle průzkumu velké výrobní podniky za správu nemovitostí a další služby spojené s facility managementem utratí v průměru 25,1 milionu korun ročně. „Podle našich zkušeností však do těchto nákladů podniky zdaleka nezapočítávají všechny položky. Reálně se pak toto číslo může značně navýšit,“ doplňuje Ivan Trnečka. Výzkum prý také ukázal, že celých 90 procent výrobních společností, které využívají outsourcing podpůrných služeb, má téměř na každou službu jiného dodavatele. „Přitom právě přenechání co největšího balíku služeb jedinému dodavateli přináší největší úspory“, dodává Ivan Trnečka.

#####Roste poptávka po technické správě

Dalším trendem je zvyšující se poptávka po technické správě nemovitostí klientů, kteří vlastní síť poboček po celé republice. „Minulý rok jsme například uspěli v tendru na technickou správu budov telekomunikačního operátora Telefónica O2, zahrnující přibližně 800 kancelářských budov, prodejen a obchodních míst,“ uvádí Ivan Trnečka. Trend využívání komplexních služeb facility managementu není ale aktuální pouze na území České republiky, podobné je to i v zahraničí.

„Zájem o naše služby mají hlavně nákupní centra, majitelé administrativních budov a banky.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!