Hitlera udolaly i tanky z Čeljabinsku. Podívejte se, jak to v továrně na Uralu vypadá dnes | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Hitlera udolaly i tanky z Čeljabinsku. Podívejte se, jak to v továrně na Uralu vypadá dnes

Michal Nosek

Michal Nosek

Město Čeljabinsk bylo v minulosti známé též jako "Tankograd". Není divu. Za druhé světové války se stalo nejvýznamnějším výrobcem tanků dodávaných na západní frontu. Hutní a strojírenská tradice ale na jihu Uralu pokračuje i novém tisíciletí. Místo tanků se zde vyrábějí traktory.

Za ozdobou první sovětské pětiletky, továrnou na výrobu traktorů v Čeljabinsku (Čeljabinskij traktornyj zavod), stál americký architekt Albert Kahn. Ten narýsoval v roce 1930 první plány. S výstavbou se začalo o tři roky později a již roku 1935 vyjel z montážní haly první traktor C-60 a v roce 1937 i první naftou poháněné vozidlo C-65. Do roku 1940 bylo v čeljabinské továrně vyrobeno přes sto tisíc traktorů.

S postupem německých vojsk do nitra SSSR se za Ural přesunula řada strojírenských podniků a Čeljabinsk získal neoficiální označení "Tankograd". V roce 1944 zde pracovalo 60 tisíc dělníků. Díky tomu se z čeljabinského závodu stal nejvýznamnější dodavatel tanků na válečnou frontu. Po druhé světové válce se výroba postupně vrátila k zemědělským strojům. Miliontý traktor byl vyroben v roce 1984.

Skleněný oceán v Mohavské poušti. Podívejte se na jednu z největších solárních elektráren světa

O třicet let později navštívil čeljabinský podnik, který v současnosti nese název UralTrak, fotograf průmyslových celků Viktor Mácha.

"Na hlavní bráně UralTraku nás čekal  průvodce a bodře halekal: "Soudruzi z Čech, vítejte! Pojďte dál! Vrátnicí jsme prošli na Rusko jen zběžnou kontrolou pasů a vyrazili do první z řady kováren. Fotit umožnili všechno a program záležel jen na nás," říká fotograf Mácha.

Prohlédněte si fotogalerii:

Během návštěvy viděl i starobylou halu s parou poháněnými buchary, slévárnu, změť portubí či jeřábnice s tradičními šátky na hlavách.

"Bylo to neuvěřitelné. Ředitel slévárny v saku například v provozu osobně předváděl dělníkovi, jak správně nahazovat vápno do pece. Návštěvu jsme uzavřeli bohatým obědem na účet podniku a srdečným loučením u auta. Bylo to vůbec ještě v Rusku?" vzpomíná Mácha.

Více fotografií Viktora Máchy najdete na Facebooku

Inženýrské orgie: prohlédněte si ty nejdivočejší prototypy sovětských náklaďáků
Sovětské Rusko na kolorovaných historických fotografiích
Co vidí strojvedoucí na známé trase Posázavského pacifiku? Připomeňte si krásy tamní krajiny
Z největších hutí v Česku zbylo osm kovářů. Prohlédněte si zašlou slávu kladenské oceli
Hutě na frontové linii Donbasu střeží žoldáci. Odvaha se jim upřít nedá, říká fotograf
Analýza: Režisér Stone nechal Putina mluvit, vynikla tak ruská z nouze ctnost

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!