Hlavní industriální trhy stagnují

Nejnovější průzkum průmyslového trhu v regionu EMEA Colliers International ukazuje, že nájemné u nejlepších prostor zůstane během příštích 12 měsíců stabilní. Nepatrná nová výstavba a nedostatek kvalitního prostoru odpovídající potřebám 21. století pomáhají udržet nájemné nejvyšší kategorie stabilní, a to navzdory nejistému ekonomickému výhledu a útlumu poptávky.

Erik Barnekow, vedoucí oddělení průmyslu a logistiky pro region EMEA Colliers International, říká:
„Rozvíjející se industriální trhy střední a východní Evropy, Pobaltí a Turecka jsou strategická místa, kde bychom mohli zaznamenat zvýšení nájemného u nemovitostí nevyšší kategorie. Věříme, že v centrech jako Praha, Varšava, Bratislava, Istanbul a Petrohrad by mohlo dojít k nárůstu během příštího roku.“

„V západní Evropě je také vidět růst nájemného na trzích s omezenou nabídkou prostor. Jedná se o lokality jako je Londýn Heathrow, Antverpy a Brusel.“

Zpráva Colliers International nicméně uvádí, že bez řádného řešení problémů v evropských periferních ekonomikách může v Aténách, Lisabonu a Madridu dojít k poklesu nájemného u nemovitostí nejvyšší kategorie.

Přehled investičního trhu

Na straně investic Colliers International předpovídá, že výnosy z průmyslových nemovitostí nejvyšší kategorie na většině sledovaných trhů zůstanou beze změny.

Ewen Hill, ředitel investic pro region EMEA Colliers International, říká:
„Byly zde obavy týkající se nájemního trhu, ale nakonec zůstal stabilní a extrémně vysoké výnosy státních dluhopisů bezpečně uložených například v Německu a Velké Británii podporují nárůst cen.

“Nicméně ve Švédsku dojde k dalšímu snižování výnosů u skladových prostor nejvyšší kategorie kvůli omezené dostupnosti úvěrů, což ovlivňuje poptávku investorů. Zároveň očekáváme, že v Aténách budou výnosy z nemovitostí nejvyšší kategorie nadále klesat, protože konec poklesu nájemného je zde v nedohlednu.“

Zpráva také uvádí, že nepatrné zvýšení výnosů u nejkvalitnějších nemovitostí se očekává na některých západoevropských trzích, zejména ve Frankfurtu a Vídni.